• **********************

   Wycieczka do Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej

    

   W czwartek, 13 czerwca, dzieci z grupy Słoneczka wybrały się na wycieczkę do Jankowic koło Pszczyny. Pogoda dopisywała. Przedszkolaki odbyły długi spacer ścieżką edukacyjną prowadzącą przez las. Pan leśniczy opowiadał o mijanych drzewach, krzewach, budkach lęgowych, żubrach, ptakach i owadach. Podziwialiśmy przepiękne łąki kwietne pachnące rumiankiem, zastanawialiśmy się jakie owady z nich najczęściej korzystają. W zagrodzie pokazowej mieliśmy okazję obserwować karmienie żubrów. Przepełnieni pozytywnymi emocjami zasiedliśmy na ogromnych, drewnianych ławach, aby również się posilić, po czym powróciliśmy do naszego przedszkola.

   Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyprawy w zakładce "Galeria". 

    

   **********************

   Międzynarodowe spotkanie - eTwinning

    

   W czwartek, 6 czerwca, w ramach projektu eTwinning "Have fun with Stem, learn with Stem, wirtualnie spotkaliśmy się z naszymi kolegami i koleżankami ze szkół i przedszkoli w Turcji, Rumunii, Portugalii i Gruzji. Ciekawie było zobaczyć jak prezentują się ich sale, klasy, gazetki ścienne. Próbowaliśmy porozumiewać się w naszych ojczystych językach stosując różne miny i gestykulację, stwierdziliśmy jednak, iż łatwiej będzie zastosować język angielski. 

   Cudownie, że istnieją na świecie gesty i języki umożliwiające międzypaństwową komunikację. Na zdjęciu po prawej stronie dzieci z Rumunii przesyłają nam serduszka. My nie pozostaliśmy dłużni.

   ******************

   Międzynarodowe spotkanie

    

   We wtorek, 4 czerwca, dzieci z grupy Słoneczka brały udział w wirtualnym spotkaniu z dziećmi i nauczycielami z kilku współpracujących z nami w ramach projektu "Flags and friendships" szkół, znajdujących się w Turcji, Rumunii i Azerbejdżanie.  

   Oprócz grzecznościowej wymiany zdań w języku angielskim, zaśpiewaliśmy piosenki w dwóch językach. Pozytywnych emocji było co niemiara. 

   *****************

   Wycieczka do gospodarstwa edukacyjnego

   "Niezłe Ziółka" w Mikołowie

    

   W poniedziałek 27 maja Króliczki pojechały na wycieczkę do gospodarstwa edukacyjnego "Niezłe ziółka" w Mikołowie, aby poznać z bliska świat ziół i zwierząt gospodarskich. Na samym początku dzieci miały okazję zwiedzić zagrodę, poznać, nakarmić i pogłaskać zwierzęta m.in. króliczki, przepiórkę, kozy, pieska, kucyki szetlandzkie. Po wizycie u zwierzaków dzieci udały się na warsztaty zielarskie, w czasie których nauczyły się rozpoznawać różne pachnące zioła oraz miały możliwość pooglądaniach ich z bliska pod mikroskopem. Na koniec warsztatów nasze przedszkolaki samodzielnie przygotowały woreczki zapachowe, które na pamiątkę zabrały ze sobą do domu.  

    

   ********************

   XXIX Prezentacje Artystyczne Przedszkolaków

    

   13 maja Króliczki miały przyjemność reprezentować nasze przedszkole w XXIX Przeglądzie Prezentacji Artystycznych Przedszkolaków w tyskiej Mediatece. 

   Dzieci pod opieką Pań: Doroty Dybrawskiej i Aleksandry Ceny wystąpiły na scenie w Sali Koncertowej AUKSO.

   Dzieci poradziły sobie fenomenalnie, z czego jesteśmy wszyscy bardzo dumni.

   Gratulujemy!

    

   ***********************************

   Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

    

   Barwy ojczyste”
   Czesław Janczarski

   Powiewa flaga,
   gdy wiatr się zerwie.
   A na tej fladze
   biel jest i czerwień.
   Czerwień to miłość,
   biel – serce czyste.
   Piękne są nasze
   barwy ojczyste
   .

    

   Podczas obchodów dzisiejszego święta wskazywaliśmy Polskę na mapie Europy oraz omawialiśmy symbole narodowe naszego kraju, zastanawiając się jednocześnie nad znaczeniem koloru białego i czerwonego. Mieliśmy okazję wykonać prace plastyczne oraz pobawić się w zabawy ruchowe związane tematycznie z symbolami polskości. Nie zabrakło również zagadek i zabaw ruchowo-naśladowczych na przykład przy piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

   Punktem kulminacyjnym było wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" oraz uroczysty przemarsz z biało-czerwonymi flagami i serduszkami wkoło przedszkola, a także alejkami pobliskiego parku.

   Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji zamieszczonej w zakładce "Galeria".

   ***************************

   Projekty współpracy międzynarodowej i partnerskiej

    

    

   Nasze przedszkolaki aktywnie współpracują z dziećmi z Estonii, Turcji, Litwy, Rumunii, Portugalii, Grecji, Azerbejdżanu, Hiszpanii, Słowacji, Gruzji, Malty, Słowenii oraz Włoch. W ramach projektów współpracy międzynarodowej "Flagi i przyjaźnie" oraz "Baw się ze Stemem, ucz się ze Stemem", a także projektu współpracy międzynarodowej i partnerskiej "Dziecięca natura" dzieci kodowały, sadziły, tworzyły listy w imieniu drzew, plakaty, chmury wyrazowe, logo, obserwowały przyrodę, układały mandale z darów natury. Przed nami jeszcze wiele interesujących, międzynarodowych wyzwań. Kolejnym z nich będzie spotkanie z liczbą pi, zwaną również ludolfiną lub stałą Archimedesa.

   ***********************************

   Pozdrowienia ze Szkoły Podstawowej w Ustrobnej 

   Dzieci z grupy Króliczki w ubiegłym tygodniu otrzymały list z pozdrowieniami od uczniów klasy 2 Szkoły Postawowej w Ustrobnej. W liście oprócz pozdrowień dzieci opisały, jak wygląda ich pobyt w szkole, czego się uczą, jakie są ich ulubione przedmioty, co robią w wolnej chwili, a także przesłały własnoręcznie narysowane obrazki przedstawiające ich aktywność w szkole i poza nią. 

    

   ***************************************

   Standardy ochrony małoletnich - zajęcia w psychologiem

    

   W dniu 29 kwietnia nasza pani psycholog Aleksandra Sadłek przeprowadziła we wszystkich grupach zajęcia na temat przeciwdziałania agresji, przemocy, rozpoznawania krzywdzenia, radzenia sobie z agresją. Zajęcia te są związane z ministerialnym obowiązkiem wprowadzania we wszystkich placówkach standardów ochrony małoletnich. 

   ********************************************************************************************

   Światowy Dzień Ziemi 

   "Mamy tylko jedną Ziemię,a jej przyszłość zależy

   od każdego, na pozór niewielkiego 

   ludzkiego działania, zależy od każdego z nas" 

                                                         Florian Plit 

    

   Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji nasze przedszkolaki wzieły udział w różnych zabawach z ekologią w tle. Dzieci wykonały także prace plastyczne z uwzględnieniem recyklingu, wspólnie ustaliły Kodeks Małego Ekologa, układały puzzle tematyczne, kodowały i grały w grę edukacyjną "Ziemia i jej żywioły" 

    

   *************************************************************

    

   Wizyta pracowników Fundacji Śląskie Hospocjum dla dzieci Świetlikowo

    

   W poniedziałek 22 kwietnia w przedszkolu gościliśmy opiekunki pracujące w Fundacji Śląskie Hospicjum dla dzieci Świetlikowo. Panie opowiedziały dzieciom o fundacji, celu jej istenienia oraz przeczytały im bajeczkę pt. "Kicia Kocia jest chora". Podczas tej wizyty przedszkolaki miały okazję poznać kilka aparatów, wykorzystychanych w codziennej pracy w "Świetlikowie".

   Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej wizyty w naszej przedszkolnej galerii. 

    

   *******************************************************

    

   Wiosenny koncert w Szkole Muzycznej w Tychach

    

   W czwartek 18 kwietnia wybraliśmy się na koncert organizowany przez Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach. Oprócz naszego przedszkola na widowni obecni byli m.in. uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8, a także podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego Polskiego Strowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnośprawnością Intelektualną. Mieliśmy przyjemność nie tylko oglądać repertuar przygotowany przez uczniów tamtejszej szkoły, ale tym razem nasze dzieci również wystąpiły na scenie z własną prezentacją artystyczną. 

    

   ****************************

   ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

   Dnia 02.04.2024 w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.Wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane w kolorze niebieskim na znak solidaryzowania się z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem.Celem zajęć było zwiększenie świadomości i wrażliwości w temacie autyzmu.Dzieciaki rozmawiały na temat sposobów radzenia sobie z takimi trudnościami.Przedszkolaki zrozumiały również,że dla osób z autyzmem bardzo ważna jest przewidywalność oraz powtarzalność sytuacji.

   **********

   WARSZTATY „ POZNAJĘ PTAKI W OKOLICY” PRZEPROWADZONE PRZEZ  RADNĄ MIASTA TYCHY PANIĄ KAROLINĘ CHEMICZ – PAŁYS

   W GRUPIE MISIE KUBUSIE

   W dniu 02.04.2024 r. do naszej grupy przyjęła zaproszenie Pani Karolina Chemicz – Pałys – Radna Miasta Tychy, która przeprowadziła z dziećmi warsztaty pt. „ Poznaję ptaki w okolicy”. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać ptaki zamieszkujące okoliczne osiedle. Dzieci wykazały się dużym zainteresowaniem i dzieliły się już posiadaną wiedzą, którą zdobyły podczas zajęć oraz licznych spacerów. Dzieci mogły lepiej zrozumieć , jak ważne są ptaki dla naszego ekosystemu oraz jakie zagrożenia czyhają na nie w dzisiejszych czasach. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały budkę lęgową dla małych ptaszków, która zdobić będzie nasz ogród przedszkolny a ptaszkom da  bezpieczne schronienie .

   Pani Karolina Chemicz – Pałys jest miłośnikiem przyrody, zajmującą się ochroną siedlisk ptaków i ochroną owadów zapylających. Inicjuje w mieście projekty związane z ochroną zieleni miejskiej i edukacją przyrodniczą. Jest promotorką spacerów przyrodniczych i ścieżek edukacyjnych.

   Z wielką przyjemnością gościliśmy Panią Karolinę i z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty.

   **********

   Śniadanie wielkanocne 

   27 marca odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste śniadanie wielkanocne. Dzieci w tym dniu zasiadły przy pięknie przystrojonych stoliczkach, a na talerzach znalazły m.in. kiełbaskę i jajka oraz inne związane ze świętami smakołyki. Po śniadaniu w ogrodzie na dzieci czekały niespodzianki pozostawione przez pewnego zającza :)

   W tym dniu dzieci brały udział w specjalnie przygotowanych na tę okazję grach i zabawach, a po nich czekał uroczysty obiad...

   To był wspaniały i świąteczny dzień w naszym przedszkolu!

    

   **************************

    

   Zajęcia sportowe z A. Borowcem

   mistrzem świata w JUDO 

    

   We wtorek dzieci z grupy "Króliczki" udały się do klubu sportowego "Gwardia", gdzie spotkały się z Panem Andrzejem Borowcem mistrzem świata w Judo, który opowiedział o swojej karierze i o osiągnięciach klubu "Gwardia". Następnie dzieci wzięły udział w treningu ukierunkowanym na naukę postaw gimnastyki, średnio - zaawansowanych figur naśladujących ruchy zwierząt, a także poprawnego upadania (ukemi). Potem dzieci świetnie poradziły sobie z torem przeszkód, a na końcu dzieci zakończyły spotkanie swobodną grą mającą na celu  poprawienie koordynacji dzieci, ich szybkości i sprytu.

   Dzieci były zachwycone dzisiejszym spotkaniem, a Panu Andrzejowi serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji zamieszczonej w zakładce Galeria. 

   *****************************

    

    

   Witaj Wiosno!


   "Maszeruje wiosna A ptaki wokoło Lecą i świergocą Głośno i wesoło Maszeruje wiosna w ręku Trzyma kwiat gdy go W górę wznosi Zielenieje świat!"

    

   W miniony czwartek 21 marca nasze przedszkolaki pożegnały zimę i powitały długo wyczekiwaną wiosnę :)

   Wszystkie dzieci już od samego rana wspólnie uczestniczyły w wiosennych zabawach, tańcach oraz udały się na spacer po okolicy z kwiatami w rękach wesoło śpiewając.

   Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy w pełni przywitać wiosnę, która obdarowała nas tego dnia pięknym słoneczkiem.

    

   *********************************

   Spotkanie z Paniami ze Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Misiach Kubusiach

   W ramach programu „Klub Zdrowego Przedszkolaka” grupa „Misie Kubusie” 18 marca w poniedziałek, gościła Panią Iwonę i Panią Paulinę z Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach. Celem spotkania było uświadomienie przedszkolakom jak niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być wirusy i bakterie. Pani Iwona wyjaśniła jak chronić się przed bakteriami oraz co najważniejsze pokazała jak prawidłowo myć ręce. Rozmawiała z dziećmi na temat ochrony przed kleszczami a także wyjaśniła dzieciom jak zdrowo się odżywiać. Dzieci miały sposobność pooglądać przez lupę jak wyglądają kleszcze. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci przypomniały sobie jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna, poznały rodzaje dymów ( szczególnie niebezpieczny – tytoniowy ) i najważniejsze jak ich unikać. Przypomniały również jak chronić się przed promieniowaniem słonecznym. Na zakończenie dzieci otrzymały od Pań pamiątkowe odblaski w kształcie misiów by czuć się bezpiecznie gdy zapada zmrok. Bardzo dziękujemy Paniom za spotkanie i cenne wskazówki.

   ***********

   "Wiersze na śląską Nutę" 

   W dniu 18 marca Tomek z grupy "Misie - Kubusie" oraz Sandra i Olek z grupy "Króliczki" wzięli udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną filia 13. Celem konkursu było kultywowanie tradycji śląskich, a zwłaszcza śląskiej gwary. Wszystkie dzieci zaprezentowały się przepięknie. Gratulujemy wspaniałych występów. 

   ***********

   II miejsce w konkursie "Happy English"

    

   W miniony piątek (15 marca) w przedszkolu nr 6 w Tychach odbył się konkurs piosenki angielskiej "Happy English".

   Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy "Króliczki": Jaś, Sandra i Kaja. Dzieci oprócz zaśpiewania piosenki w języku angielskim przygotowały piękny widowiskowy występ, który został wysoko oceniony i dzieci zajęły II miejsce na podium. Serdecznie gratulujemy!

   *****************

   Z wizytą na Poczcie

   14 marca królisiowe dzieci odwiedziły Pocztę w celu wysłania pocztówki do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Ustrobnej (woj. Podkarpackie). Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź :)

    

   *****************

   Spotkanie z przedstawicielką Miejskiego Schroniska dla Zwierząt

    

   W czwartek, 7 marca, odwiedziła nas pani pracująca w Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Tychach. Pani opowiadała nam o emocjach, które przeżywają zwierzęta. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się, między innymi w jaki sposób pieski pokazują nam, że są przestraszone, szczęśliwe, mają ochotę na zabawę, witają się z innymi pieskami, itd. Pani odpowiedziała na nurtujące nas pytania oraz z zainteresowaniem wysłuchała opowieści o naszych czworonogach. Pod koniec spotkania mieliśmy okazję pogłaskać dużego, pluszowego pieska oraz uroczyście wręczyliśmy dary zebrane dla podopiecznych schroniska.

   Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za aktywne wsparcie zbiórki.

   Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania w zakładce "galeria".

    

   ****************

   Dzień bezpiecznego Internetu

    

   Dzień bezpiecznego Internetu, który obchodziliśmy w naszym przedszkolu 28.02.24. był odpowiednią okazją do tego, aby porozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci. W tym dniu nasze przedszkolaki dowiedziały się co to jest sieć internetowa, do czego służy i jaką ona pełni rolę w naszym życiu. Podczas zabawy z kłębkiem wełny zobrazowaliśmy z dziećmi sieć internetową, która łączy komputery na całym świecie. Ponadto dzieci zdobyły wiedzę na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu i gier komputerowych, a także uzależnień z nim związanych. Fotorelację z tego dnia można obejrzeć w naszej galerii :)

   **************************

   Dzień Dinozaura

   dinozaur

   W poniedziałek, 26 lutego, obchodziliśmy święto dinozaurów. Wszystkie aktywności w których braliśmy udział miały z nimi związek. Były zagadki, piosenki, zabawy ruchowe, zabawy rytmiczne, prace plastyczne, bajki, i wiele innych atrakcji. Każdy z nas, poprzez założenie na głowę magicznej opaski, sam przeistoczył się w prehistoryczną istotę: chodziliśmy i mówiliśmy jak dinozaury. Zabawy i śmiechu było przy tym mnóstwo. Relację fotograficzną z niektórych z naszych poczynań można obejrzeć w zakładce "galeria".

   *****************************

   Dzień Babci i Dziadka

   Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego w styczniu dzieci z naszego przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.  Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie w inny dzień.

   Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi przedszkola.

   Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych.

    

   ******************

   Współpraca międzynarodowa w ramach projektów eTwinning

    

   W tym roku szkolnym dzieci biorą udział w następujących projektach współpracy międzynarodowej w ramach eTwinning:

    

   - „Dziecięca natura” – projekt uwrażliwiający na piękno i potrzeby przyrody oraz zaznajamiający z wybranymi ciekawostkami dotyczącymi środowiska. W projekcie biorą z nami udział dzieci i nauczyciele z Estonii, Turcji, Litwy, Rumunii, Portugalii i Grecji.

    

   - „Flagi i przyjaźnie” - projekt motywujący do nauki języka angielskiego, uczący tolerancji oraz zaznajamiający z mapą świata i flagami współpracujących z nami krajów, a są nimi: Portugalia, Rumunia, Azerbejdżan, Turcja, Hiszpania i Słowacja.

    

   - „Baw się ze Stemem, ucz się ze Stemem” – projekt wprowadzający w proces uczenia się poprzez zabawę elementy nauk ścisłych, technologii, inżynierii oraz matematyki. Wspólne mini projekty będziemy tworzyć z dziećmi i nauczycielami z Gruzji, Rumunii, Malty, Turcji, Portugalii, Słowenii oraz Włoch.

    

   *******************

    

   Jasełka w wykonaniu grupy "Króliczki"

   Dnia 23 stycznia "Króliczki" zaprezentowały wszystkim przedszkolakom program jasełkowy w formie muzyczno tanecznej.

   Z kolei 25 stycznia grupa ze swoim repertuarem w ramach akcji "Dzieci - Dzieciom" 

   wystąpiła w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a na widowni zagościły dzieci z przedszkola "Otwarte Okna" w Tychach. Po występie nasze dzieci spotkały się z ogromnym aplauzem z czego niezmiernie się cieszymy.

   Serdecznie dziękujemy pracownikom Biblioteki Miejskiej oraz paniom i przedszkolakom z przedszkola "Otwarte Okno" za możliwość zaprezentowania naszego programu artystycznego. 

    

   Bal karnawałowy

   Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą!

   10 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy z prawdziwego zdarzenia! Wszyscy czekaliśmy na niego przez wiele tygodni.

   Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, strażaków, policjantów, piratów, Spider-Mana...  nie sposób zliczyć

   i wymienić tych wszystkich postaci!

   ********

   Powitanie Zimy

   Zima, Zima, Zima…. Tę porę roku chyba wszystkie dzieci lubią najbardziej  :)  22 grudnia przywitaliśmy nową porę roku – Zimę. W tym dniu wszystkie dzieci z całego przedszkola wzięły udział w zimowych zabawach – rozwiązywały zagadki, śpiewały i tańczyły do zimowych piosenek.

   ****************************

   Uroczysta Wigilia przedszkolna 

   Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dniu w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. W dzień Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Ten dzień poprzedzony był piękną grą na instrumentach połączoną ze wspólnym kolędowaniem razem z uczniami z pobliskiej Szkoły Muzycznej.

    

   ****************************************

    

   "Zapachy Świąt Bożego Narodzenia" 

   13 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty otwarte związane z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. 

   Na rozpoczęcie wszystkie dzieci z przedszkola zaprezentowały świąteczny układ taneczy i zaśpiewały kolędę. Następnie dzieci razem z rodzicami udały się do swoich sal, gdzie wspólnie udekorowały i następnie ustroiły pachnącymi pierniczkami choinkę na holu. 

    

   ***********************

   Świąteczne życzenia

    

    

   kartka świątecznakoperty

    

   W ramach realizacji innowacji pedagogicznej mającej na celu, między innymi rozwój empatii, dzieci z grupy Słoneczka wykonały kartki bożonarodzeniowe dla pracowników i podopiecznych Hospicjum imienia św. Kaliksta, Domu Seniora Stały Ląd, Domu Pomocy Społecznej imienia św. Anny oraz Domu Opieki Villa Bona. 

    

   ****************************************

    

   Cała Polska czyta dzieciom - spotkanie w Słoneczkach

    

   W piątek, 15 grudnia, w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, odwiedziła nas pani Ania. Podczas poobiedniego odpoczynku przeczytała nam dwie książeczki z serii "Przygody Fenka" - "Nieśmiałość" i "Przyjaźń". Obie dotyczyły przeżywanych przez nas emocji i każdy z nas mógł się utożsamiać z którymś z występujących w nich bohaterów. Po wysłuchaniu tekstów rozmawialiśmy na temat zawartych w nich treści.

    

   Bardzo dziękujemy pani Ani za poświęcony nam czas.

   *****************************

   Wizyta Mikołaja 

   Wizyta św. Mikołaja to jedna z najbardziej oczekiwanych przez dzieci chwil w roku.
    Niecodzienny gość odwiedził dzieci z naszego przedszkola a nasi milusińscy z twj okazji śpiewali i tańczyli dla Mikołaja, a w nagrodę za piękne powitanie otrzymali wyjątkowe prezenty.

   Kolejne odwiedziny za rok, a my już czekamy z niecierpliwością!

    

    

    

    

   ******************************************************

    

   Dzień Górnika 

   04.12.2024. nasze przedszkole odwiedził górnik, tata Oliwki i Laury z grupy "Króliczki" w celu opowiedzenia dzieciom o ciężkiej pracy górnika pod ziemią. Podczas tego spotkania dzieci miały okazję obejrzeć film edukacyjny ukazujący pracę górników pod ziemią, dowiedziały się czym węgiel jest wydobywany na powierzchnię ziemi. Mogły także z bliska pooglądać małe bryły węglowe, górniczy strój galowy, oraz część przedmiotów związanych z praca w kopalni. Dzieci w podzięce za poświęcony czas zaprezentowały krótki program artystyczny: był wiersz opowiedziany w gwarze śląskiej i piosenki dla zaproszonego gościa. 

   Z tego miejsca serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi za przekazaną naszym przedszkolakom cenną wiedzę. 

    

    

    

   *************************************

    

   Święto Niepodległości 

    

   Dnia 10 listopada dzieci z grupy "Króliczki' przedstawiły polską legendę o Wandzie z okazji Święta Niepodległości.

   Następnie wszystkie przedszkolaki zaśpiewały Mazurek Dąbrowskiego uczestnicząc w ogólnopolskiej akcji Szkoła do Hymnu. 

   ********************************************

   PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

    

   Najmłodsze dzieci z naszego przedszkola „ Kangurki”

   9 listopada 2023r. stały się „prawdziwymi przedszkolakami”

   Na uroczystym pasowaniu po przepięknych występach dzieci złożyły uroczystą przysięgę. Pani Dyrektor specjalną niebieską kredką pasawała każdego malucha na PRAWDZIWEGO PRZEDSZKOLAKA.

   Dzieci na pamiątkę tego ważnego wydarzenia  otrzymały dyplomy, prezenty i  słodkie niespodzianki.

    

   Niniejszym mamy zaszczyt ogłosić,

    że dnia 9 listopada 2023r.

   dzieci z grupy „Kangurki” oraz ich rodzice

   zostali przyjęci w poczet

   Honorowych Członków Naszego Przedszkola.

   Gratulujemy

   ****************************************

    

   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

    

   6 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

   Od samego rana podziwialiśmy piękne bajkowe stroje. Były Czerwone Kapturki, Pszczółka Maja, Reksio, Królewny Śnieżki i wiele innych ciekawych bohaterów.

   Dzięki "magicznemu napojowi" wszyscy przenieśliśmy się do "zaczarowanej krainy baśni". Tam rozwiązywaliśmy zagadki, braliśmy udział w konkursach, podziwialiśmy piękne bajkowe prace plastyczne.

   Wszyscy uczestnicy konkursu "Najpiękniejsza bajka świata" zostali nagrodzeni i otrzymali dyplomy.

   Na zakończenie baśniowego spotkania obejrzeliśmy piękną bajkę "Stoliczku nakryj się"

    

   Było magicznie

    

   *****************************************

   Spotkanie z pieskiem i psim behawiorystą w Słoneczkach

    

   W czwartek, 26 października, dzieci z grupy Słoneczka odwiedził pan Darek z Lejlą. Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie jak bezpiecznie zachowywać się w obecności psów oraz innych zwierząt. Rozmawialiśmy o sytuacjach w domu, ogrodzie zoologicznym oraz w przestrzeni publicznej. Osoby chętne mogły samodzielnie podać Lejli smaczek, co sprawiło nam ogromną frajdę.

   Nasi rodzice otrzymali pisemne informacje dotyczące tego, co mogą zrobić, abyśmy byli bezpieczni w towarzystwie obcych zwierząt. My otrzymaliśmy honorowe odznaki "PSIjaciela zwierząt".

   Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej w zakładce "Galeria", a panu Darkowi dziękujemy za niezapomniane chwile i wspólnie spędzony czas.

    

   *********************************************

    

       Europejski Dzień Sportu Szkolnego

    

   platak dnia sportu 

    

   W dniu 29.09. 2023 nasze Przedszkole dołączyło do aktywnego uczestnictwa

   w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego.

   Dzieci w tym dniu po śniadaniu rozpoczęły ten aktywny dzień rozgrzewką

   z Krokietem i Lamą w oparciu o nadesłane przez organizatorów akcji filmiki.

   Później w każdej sali i w ogrodzie przedszkolnym czekały na dzieci przygotowane

   różne aktywności fizyczne, w których chętnie wszyscy brali udział.

   To wielkie międzynarodowe święto ruchu zrzeszyło w tym roku już ponad 1000 placówek,

   którym zależy na prawidłowym rozwoju i zdrowiu swoich wychowanków.

   Cieszymy się że mogliśmy być częścią tego wydarzenia!

   @EuropejskiDzienSportuSzkolnego

   #ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

    

   ************************************************************************************************************ 

    

   Światowy Dzień Jabłka

   jabłka

    

    

    

    

    

   W czwartek 28 września od samego rana obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka.

   Tego dnia organizowane były gry i zabawy dla dzieci w których  główną rolę pełniło jabłko.

   Nasze przedszkolaki doskonale wiedzą , że jabłka mają wiele cennych minerałów i witamin oraz, że są doskonałym dodatkiem do potraw.

   Po południu spotkaliśmy się na rodzinnej imprezie przedszkolnej –Dzieci wraz z rodzicami tańczyły oraz brały udział w różnorodnych konkurencjach sportowych.

   Na zakończenie miłego dnia w każdej Sali zorganizowany był „jabłkowy poczęstunek” przygotowany przez rodziców i panie z przedszkolnej kuchni.

   Było smacznie. Dziękujemy za miło spędzony czas

    

   ***********************

   Powitanie Jesieni

    

   jesienny liść

   W poniedziałek, 25 września, odbyło się powitanie jesieni. Tego dnia organizowane były zabawy, gry i konkursy dla dzieci o tematyce jesiennej. Dzieci wykonywały prace plastyczne, odgadywały zagadki, tańczyły, układały kompozycje z darów jesieni. Przedszkolaki wybrały się do ogrodu przedszkolnego w poszukiwaniu Pani Jesieni. Uwieńczeniem tego dnia były zdjęcia oraz jesienne skarby, które pomogły stworzyć kąciki przyrodnicze.

    

   ****************

   Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

    

   balony

    

   W środę, 20 września, obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia braliśmy udział w wielu zabawach, quizach i konkursach zorganizowanych z okazji naszego święta. Wspólnie, w ogrodzie przedszkolnym, odśpiewaliśmy „Hymn Przedszkolaka” i łapaliśmy kolorowe bańki mydlane. Poza tym, wszystkie grupy miały okazję zaprezentować piosenkę lub wierszyk, oraz udać się na poszukiwanie skarbów ukrytych w naszym ogrodzie. Zadanie nie było łatwe, na szczęście, jak w grze w podchody, każda grupa odnalazła strzałki w przyporządkowanym sobie kolorze, które doprowadziły nas do celu. Wiele radości sprawił nam także taniec z balonami.


   ****************

   Sprzątanie świata
   dzieci sprzątajace

   Już od wielu lat nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata". 18 września nasze przedszkolaki pod nadzorem osób dorosłych i przy ich pomocy uczestniczyły w akcji i oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę – wokół przedszkola oraz pobliskie skwery. Dzieci „uzbrojone" w rękawice ochronne i plastikowe worki na odpady, przemierzały znajome uliczki. Śmieci nie brakowało! Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tą akcję i starały się jak najdokładniej wykonać swoje zadanie. Udział w akcji „Sprzątanie świata” był doskonałą okazją do promowania działań proekologicznych wśród przedszkolaków. Rozwija także w dzieciach potrzebę dbania o przyrodę po to , by w pełni mogły korzystać z jej uroków.

    

   2022/2023

   Słoneczka goszczą absolwentki naszego przedszkola

    

   Dzieci z grupy Słoneczka z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem uczestniczyły w spotkaniu z dwoma absolwentkami naszego przedszkola – Anią i Kasią. Dziewczynki opowiedziały nam o swoich szkołach, nauczycielach, kolegach i koleżankach. Ania z pamięci zagrała na pianinie utwór „W moim ogródeczku”, podczas gdy Kasia tańczyła z przedszkolakami w rytm muzyki.

   Dziewczynki przyznały, iż bardzo mile wspominają przedszkole i wraz z nami chętnie pobawiły się w zabawy integracyjne na dywanie.

    

   Bardzo dziękujemy!

    

   **********************

    

      

    

   29.06.2023. „Króliczki” wybrały się z wizytą do tyskiego Multikina. Dzieci w tym dniu miały okazję zwiedzić kino za tzw. kulisami. Dowiedziały się m.in. jak bezpiecznie poruszać się po kinie, ile jest sal kinowych, co to jest i jak wygląda projektorownia. Miały okazję przyglądać się jak pracownik kina przygotowuje popcorn w specjalnej maszynie. Uczestniczyły także w quizie przygotowanym przez pracowników kina, gdzie świetnie sobie poradziły.

    A na koniec przedszkolaki miały przyjemność degustować przygotowany popcorn uczestnicząc w seansie filmu animowanego pt. „Rysiek suberwróbel” na który wcześniej same zakupiły bilety 😊

   Z tej okazji pragniemy podziękować pracownikom kina, którzy poświęcili nam swój czas i chętnie opowiedzieli o kulisach swojej pracy. 

    

    

   ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

    

   Wycieczka "Króliczków" do "Zagrody Zosia" w Bieruniu

    

                        

   W dniu 23.06.2023. dzieci z grupy „Króliczki” pojechały na wycieczkę do „Zagrody Zosia” w Bieruniu.

   Podczas wycieczki dzieci zwiedziły całą zagrodę, poznały zwierzęta w niej mieszkające, oraz ciekawostki z nimi związane. Miały także przyjemność samodzielnego ich karmienia.

   Chętnie brały udział w warsztatach związanych z ptactwem, podczas których miały okazję własnoręcznie pomalować drewniane sylwety i zabrać je do domu na pamiątkę.

   A na koniec ze smakiem zjadły przepyszną jajecznicę „po krakowsku”, oraz miały okazję posmakować regionalnego miodu i dżemu wyprodukowanego w zagrodzie. 

    

    

   ***************

   Relaksacyjna kąpiel w dźwiękach

    

    

   W czwartek, 22 czerwca, przybyła do Słoneczek pani Anna Bejnarowicz, wykwalifikowana masażystka dźwiękiem według metody Petera Hessa. Już podczas wejścia zaskoczyła nas swoim strojem, gdyż przyszła ubrana w sari. Zaprezentowała nam misy dźwiękowe, gong, dzwonki Koshi oraz talerze Tingsha Tinksha. Mieliśmy okazję posłuchać wszystkich wyżej wymienionych instrumentów, dotknąć ich, a nawet spróbować samodzielnie zagrać.

   Podczas zajęć pani Ania przeprowadziła relaksację, w czasie której wszyscy mogliśmy poczuć na sobie rozluźniające działanie dźwięków. Najwięcej emocji wzbudził w nas gong, którego dźwięk był najbardziej donośny, a wibracje nim spowodowane najbardziej wyraziste.

   Pod koniec zajęć każdy z nas pomyślał jedno życzenie i samodzielnym uderzeniem w gong sprawił, iż ono z całą pewnością się spełni.

    

   Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas oraz niezapomniane wrażenia!

    

   *****************************

   Wyniki międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego "Jak aktywnie spędzić czas z rodziną?"

    

   Dnia 19 czerwca 2023r. w Przedszkolu nr 19 odbyło się rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego ‘Jak aktywnie spędzić czas z rodziną?”. Organizatorami konkursu byli 4 Kids Centrum Rozrywki oraz Przedszkole nr 19. Jury w składzie Marta Cieślak – dyrektor Przedszkola nr 19, Dorota Dubrawska – wicedyrektor Przedszkola nr 19 oraz Barbara Żłobińska – przedstawicielka 4 Kids Centrum Rozrywki. Wpłynęło 19 prac. Przedstawiamy wyniki konkursu w dwóch kategoriach wiekowych.

   Dzieci 3 i 4-letnie:

   1 miejsce – Szymon S., Niepubliczne Przedszkole „Bajeczka”

   2 miejsce – Aleksander M., Niepubliczne Przedszkole Artystyczno-Sportowe Sport-Art P7


    

   Dzieci 5 i 6-letnie:

   1 miejsce – Ewa M., Przedszkole nr 17

   2 miejsce – Oliwia S., Niepubliczne Przedszkole Artystyczno-Sportowe Sport-Art P3

   3 miejsce – Maja P., Niepubliczne Przedszkole Artystyczno-Sportowe Sport-Art P6


    

   Wyróżnienia:

   Laura T., Niepubliczne Przedszkole „Bajeczka”

   Natalia I., Niepubliczne Przedszkole Artystyczno-Sportowe Sport-Art P2

   Weronika T., Niepubliczne Przedszkole Artystyczno-Sportowe Sport-Art P6


    

   Nagrody zostały ufundowane przez 4 Kids Centrum Rozrywki oraz Przedszkole nr 19 w Tychach.

   Zapraszamy po odbiór nagród do Przedszkola nr 19 w dniach 22-23 czerwca.

   Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

    

   ***********************

    

    

   …Polska to kraj,

   który się w sercu zaczyna…

    

   Dnia 28 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Flagi.

   Dzieci z grupy „ Króliczki” zaprezentowały wiersze, tańce i piosenki o tematach patriotycznej.

   Wszystkie dzieci wzięły udział w quizie na temat znajomości Polski i symboli narodowych oraz zaśpiewały hymn.

   Uwieńczeniem był spacer po najbliższej okolicy z chorągiewkami i wstążkami biało-czerwonymi.

    

    

    

    

   ***********************************

    

    

   Ze sztuką za pan brat

    

    

   W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność gościć pana Jerzego Czapnika, tyskiego malarza, rzeźbiarza i fotografa, który przeprowadził warsztaty rysownicze w najmłodszej grupie naszego przedszkola.

   Podczas spotkania poznaliśmy podstawowe tajniki rysowania, pan Jurek opowiadał nam o wpływie padającego światła na barwy oraz o zależności wielkości rysowanego przedmiotu od odległości w której on się znajduje, zwracał też uwagę na kształt rysowanych kresek.

   Później przeszliśmy do praktyki. Naszym zadaniem było narysowanie drzewa za pomocą kredek ołówkowych oraz suchych pasteli. Najwięcej radości sprawiło nam rysowanie pastelami, ponieważ mogliśmy rozmazywać kolory dłońmi na kartce papieru oraz rysować bokiem pasteli, co w przypadku kredek ołówkowych nie jest możliwe. Zabawa była przednia, rączki kolorowe, a nasze dzieła sztuki można podziwiać w szatni przedszkola.

    

   Bardzo dziękujemy panu Jurkowi za niezapomniane chwile oraz wspólnie spędzony czas.

    

    

   ***********************************

   Dzień Ziemi w połączeniu z Dniem Drzewa

    

    

   Dzisiejszy dzień spędziliśmy zastanawiając się nad stanem naszej planety i wpływem jaki wywiera na nią działalność człowieka. Rozmawialiśmy też o wpływie drzew na środowisko i ich znaczeniu dla nas. Wspólnie doszliśmy do wniosku, iż musimy dbać o Ziemię, gdyż jej dobro zależy w dużej mierze od nas. Okazało się, że jest to stosunkowo łatwe zadanie do wykonania. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

   • nie zanieczyszczajmy środowiska,

   • segregujmy śmieci,

   • dbajmy o przyrodę,

   • szanujmy zwierzęta,

   • oszczędzajmy wodę,

   • oszczędzajmy energię,

   • naprawiajmy zamiast wyrzucać,

   • nie marnujmy jedzenia,

   • nie kupujmy zbędnych przedmiotów,

   • wykorzystujmy torby wielokrotnego użytku.

   Wszyscy zgodnie postanowiliśmy stosować się do powyższych zasad,

   ponieważ Ziemia jest naszym wspólnym domem.

    

    

   ****************************

   Powitanie Wiosny

    

    

   Dnia 21 marca przywitaliśmy wiosnę. Grupa „Króliczki” przygotowała program artystyczny – były wiersze, piosenki, a także taniec do utworu ”Wiosna” Vivaldiego. Wszystkie dzieci brały udział w wiosennej paradzie po najbliższej okolicy, oraz sadziły roślinki w salach. Było bardzo wesoło.

    

   „Przyszła wiosna – piękna i radosna.

   Przyszła wiosna – kwiaty nam przyniosła.

   Przyszła wiosna – żabki kumkają, boćki latają.

   Wiosna, ach to Ty!”

    

   *************************

   Mali Ratownicy

   W jaki sposób sprawdzić czy osoba poszkodowana jest przytomna? Gdzie zadzwonić oraz jak prawidłowo wezwać pomoc? Na czym polega resuscytacja? Przedszkolaki mogły zdobyć odpowiedź na te pytania, uczestnicząc w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy, które 17 kwietnia odbyły się w naszym przedszkolu. Poprowadziła je ratowniczka medyczna z firmy „Azymut”. 
   Dzieciaki zostały zaangażowane w proces resuscytacji krążeniowo - oddechowej, ćwiczyły uciskanie klatki piersiowej. Dowiedziały się czym jest koc termiczny, jak zakładac kołnierz ortopedyczny czy z czego składa się apteczka. 
   Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych.
   Miejmy nadzieję, że główny cel lekcji - NIE BĄDŹ OBOJĘTNY- POMÓŻ został osiągnięty.

    

   *************************

    

   Spotkanie z pieskami i psim behawiorystą

    

    

   W ostatnim tygodniu marca gościliśmy w naszym przedszkolu pana Darka, trenera psów ze szkoły Przyjaciel Psa – Bezstresowe Wychowanie https://przyjacielpsa.pl/. Pan Darek przybył do nas z prawie dziesięcioletnim pinczerem średnim o imieniu Jake oraz rocznym owczarkiem belgijskim malinois – Lejlą. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie obcować z psami oraz jak się nimi opiekować, aby były z nami szczęśliwe. Mieliśmy okazję zobaczyć jak pieski aportują, wykonują komendy, rozwiązują psie łamigłówki, bawią się, skaczą. Najwięcej emocji wzbudziło w nas podawanie pieskom smaczków na otwartej dłoni i obserwowanie pieska szukającego ukrytych smaczków nosem.

    

   Bardzo dziękujemy panu Darkowi za pouczające zajęcia oraz wspólnie spędzony czas.

    

    

    ***********************

   Naucz swoje dziecko grać w szachy,

   a nie musisz martwić się o jego przyszłość.

    

    

    

   16 marca dzieci z grupy Słoneczka miały przyjemność gościć pana Piotra Bobrowskiego, trenera i sędziego szachowego, mistrza Polski w grupie nestorów.

   Pan Piotr jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził naukę gry w szachy do przedszkoli. Sam gra oraz trenuje innych od ponad 50 lat, wyedukował między innymi czterech arcymistrzów, którzy obecnie etatowo reprezentują Polskę.

   Pan Piotr zapoznał dzieci z ruchami szachowymi oraz bierkami (figurami) szachowymi: Królami, Hetmanami, Wieżami, Gońcami, Skoczkami oraz pionkami. Przedszkolaki dowiedziały się, iż w zależności od siły bojowej, jaką reprezentują bierki, ustalono ich obiektywną wartość, a najważniejszą figurą jest Król, bez którego nie można dalej rozgrywać partii.

   Pod czujnym okiem pana Piotra, dzieci miały okazję samodzielnie wykonać kilka szachowych ruchów.

   Bardzo dziękujemy panu Piotrowi za ciekawe i inspirujące zajęcia oraz poświęcony nam czas.

   Zachęcamy Rodziców do zapoznania dzieci z tą królewską grą.

    

    

   ********************************

   W piątek, 17 lutego dzieci z grupy „Słoneczka” miały przyjemność gościć u siebie Mamusię Leny, która przeprowadziła zajęcia „jogi dla najmłodszych”.

   Wszystko zaczęło się od … „kuli oddechuli”, która nauczyła nas jak poprawnie oddychać oraz skupiać uwagę na oddechu. Po krótkiej rozgrzewce Pani Marta zabrała nas na pokład  statku, którym dotarliśmy na „ Jogową Wyspę Skarbów”, gdzie spotkaliśmy różne zwierzaki: psa, krokodyla, kobrę, flaminga, lwa, fokę, spotkaliśmy tam również wojownika. Wszyscy świetnie bawiliśmy się uruchamiając niewyczerpane pokłady śmiechu, dobrej energii i hormonu szczęścia. Potem przyszedł czas na relaksację i odpoczynek przy czarodziejskich kolorowych klepsydrach. Na koniec odkryliśmy, co takiego znajdowało się w skrzyni skarbów. A były tam: różne instrumenty muzyczne, dzwonki koshi, tybetańska misa, kolorowe mięciutkie kuleczki i …serduszkowe naklejki, którymi Mamusia Lenki nas obdarowała.

   Bardzo dziękujemy Pani Marcie za wspaniałe zajęcia i fantastycznie spędzony razem czas, mamy nadzieję, że wkrótce znów się zobaczymy.

   Namaste

    

                                                                                              

   Walentynkowe zabawy

    

   „Mam serduszko, wielkie serce spójrz jakie czerwone.

   Kogo kocham, kogo lubię podam w jego stronę.

   Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję

   A czerwone, wielkie serce Tobie podaruję.”

    

   Jak co roku 14 lutego przedszkolaki wzięły udział w walentynkowych zabawach. Poznały historię i tradycję obchodzenia „Dnia św. Walentego”. Podczas każdej zabawy towarzyszyły dzieciom czerwone serduszka. Bawiliśmy się w takie zabawy jak: „Mam serduszko, wielkie serce”, „Poskładaj serca do pary”, „Zgadnij ile serduszek” , „Słodka niespodzianka” i w wielu innych ciekawych zabawach tanecznych.

       Wszystkie walentynkowe kartki z naszej czerwonej skrzyneczki trafiły do właścicieli. Radości było mnóstwo.

   W tym dniu na twarzach  dzieci gościł szeroki uśmiech co widać na zdjęciach w naszej galerii.

    

                                                                                                      ************************         

          Dzień pizzy w przedszkolu

   9 lutego we wszystkich grupach  przedszkolnych obchodzony był Dzień pizzy. Tego dnia sale naszego przedszkola zamieniły się we włoską pizzerię. Przedszkolaki bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. Wielką frajdę dzieciom sprawiły już same przygotowania:  smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do kuchni, aby się upiec. Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Dzięki tej imprezie dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi oraz wspólnie stwierdziliśmy, że własnoręcznie zrobiona pizza jest o wiele zdrowsza i smaczniejsza. To był fantastyczny i pyszny dzień!

    

                                                       ***********

   Spotkanie z pracownikiem Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Tychach

   We wtorek, 24 stycznia nasze przedszkole odwiedziła pani pracująca w Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Tychach. Podczas spotkania nasze przedszkolaki dowiedziały się jaką rolę pełnią schroniska dla zwierząt, na czym polega odpowiedzialna opieka nad zwierzęciem, jak dbać i pomagać zwierzętom, a nawet jak przed psem się obronić. Dzieci mogły również poznać różne gadżety ułatwiające opiekę nad zwierzętami, a także przytulić i pogłaskać pluszowego zwierzaka.

   Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że posiadanie psa to duży obowiązek J

   W tym dniu nasze przedszkole przekazało na rzecz wcześniej wspomnianego schroniska dla zwierząt wszystkie zebrane dary w ramach akcji Pełna miska dla kota Feliksa i psa Burka.

   Dziękujemy za przyłączenie się do akcji J

    

    

   *********

   Wizyta panów kominiarzy

    

    

   W dniu dzisiejszym odwiedził nas mistrz kominiarski Benedykt Noras wraz z czeladnikiem kominiarskim Szymonem Noras. Panowie mieli na sobie kominiarskie cylindry oraz tradycyjny mundur kominiarski z 13 guzikami. Panowie kominiarze zapoznali nas z historią swoich strojów. Jest ona związana z królową Anglii i Irlandii Elżbietą I, czyli sięga aż VI wieku.

   Nasi goście zaprezentowali nam zestaw linowy do czyszczenia kominów, składający się z kuli kominiarskiej, łańcuszka, szczotki oraz liny kominiarskiej, pokazali nam także przepychacz oraz anemometr. Każdy z nas miał okazję uruchomić anemometr za pomocą siły swoich płuc oraz dotknąć wszystkich demonstrowanych przedmiotów.

   Panowie kominiarze uświadomili nam, iż większość zawodów posiada swój własny żargon. Kominiarze na przepychacz mówią sztorcówka, na anemometr – ciągomierz, a na zestaw linowy do czyszczenia kominów – kula.

   Podczas spotkania po raz pierwszy w życiu zobaczyliśmy monetę kominiarską, która przynosi szczęście, zdrowie i powodzenie.

    

   Bardzo dziękujemy za wprowadzenie nas w tajniki pracy kominiarzy

   oraz za poświęcony nam czas!

    

   *****************************

    

   Cała Polska Czyta Dzieciom

    

   „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

   jaką ludzkość sobie wymyśliła”

    

   Wisława Szymborska

    

    

   Dzieci z grupy Słoneczka miały przyjemność gościć przedstawicieli klubu +55 Pozytywnie Zakręceni działającego przy klubie „Orion” TSM Oskard, którzy przybyli do nas w ramach społecznej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

   Pani Ania Bejnarowicz przeczytała nam bajeczkę pod tytułem „Za dużo marchewek” napisaną przez Katy Hudson, z której dowiedzieliśmy się dlaczego należy jeść marchewkę oraz, że wszystko staje się lepsze, jeśli dzielimy się tym z innymi.

   Pani Ania Paluch zaprezentowała nam angielską baśń ludową braci Grimm pod tytułem „Trzy małe świnki”, która uczy, iż pracowitość gwarantuje bezpieczne i szczęśliwe życie. Kiedy skończyła czytać z pudełka, z pomocą Blanki, wydostała się różowa świnka i zaczęła chrumkać, aby ją wyłączyć musieliśmy schować świnkę w ciemne miejsce.

   Pan Grzegorz Szymczuk w formie opowieści ruchowej przedstawił nam bajkę autorstwa Rachel Bright pod tytułem „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”. Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy. Gdy skończył czytać zasiadł do pianina i zagrał nam kilka piosenek z repertuaru dziecięcego, niektóre z nich wspólnie zaśpiewaliśmy, a wszystkie razem z paniami odtańczyliśmy.

   Na pożegnanie nasi goście podarowali nam karneciki z życzeniami, a my zaśpiewaliśmy im kilka piosenek i zagraliśmy na dzwoneczkach.

   Bardzo dziękujemy za niezapomniane chwile i wspólnie spędzony czas.

   Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w zakładce Galeria.

    

   ****************

    

       

   „W BLASKU PACHNĄCEJ CHOINKI”

   13 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy naszych rodziców i przedszkolaków na bożonarodzeniowych warsztatach „W blasku pachnącej choinki”.

   Wszyscy razem postanowiliśmy udekorować piękną pachnącą przedszkolną choinkę piernikowymi ozdobami.

   Nasze spotkanie rozpoczęliśmy wspólną zabawą taneczno – wokalną „Choinka”, następnie dzieci z grupy „Kangurki” przedstawiły taniec gwiazdeczek.

   Z wielkim zaangażowaniem rodzice wraz z dziećmi ozdobili pierniczki, którymi przyozdobili choinkę na holu przedszkolnym.

   Zapach naszej choinki będzie nam towarzyszył przez cały okres świąteczny. Każdy przedszkolak będzie spoglądał na swoje dzieło, które jest wyjątkowe i najpiękniejsze.

   „Blask pachnącej choinki” będzie nam towarzyszył podczas przedszkolnej Wigilii.

    

   Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za wspólnie spędzone popołudnie, które wprowadziło nas w świąteczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

    

   Dziękujemy

    

    

   ****************************************************************************************************************v******************************************

   Święto  Niepodległości

    

    

    

    

                                       10 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy uroczystość związaną z obchodami

   Święta Niepodległości.

   Tego dnia dzieci z grupy Króliczki przygotowały piękny, patriotyczny występ dla dzieci

   z całego przedszkola, a także w ramach akcji

    Szkoła do Hymnu

   wszystkie dzieci odśpiewały uroczyście Mazurka Dąbrowskiego.

   Tego dnia również zostały wręczone wszystkim uczestnikom konkursu

   „Kokarda Narodowa”

   nagrody za przygotowanie pięknych i oryginalnych prac plastycznych.

    Wydarzenie to było wspaniałą okazją do kształtowania postaw patriotycznych naszych wychowanków.

   Świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień na znak miłości i przywiązania do swojego kraju.

    

                                                      Wszystkim uczestnikom konkursu jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

    

   ************************************************************************

   Wirusoochrona

    

    

   W październiku wszystkie grupy wiekowe z naszego przedszkola wzięły udział w zajęciach organizowanych przez Wojewódzki Inspektor Sanitarny. W trakcie zajęć dzieci pogłębiały wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy. Ponadto wśród przedszkolaków promowano nawyki dbania o higienę rąk w związku z obchodami „Światowego Dnia Mycia Rąk”.

   Wszystko to w ramach akcji mającej na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych prowadzonej w placówkach oświatowo-wychowawczych. Zajęcia w których brały udział dzieci przypominały o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwracały uwagę na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.

    

    #lekcjiHIGIENY   #wirusoochrona 

    

    

   ****************

    

   Wycieczka do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

    

    

   20221027_103316.jpg

    

   Dnia 27.10.2022. grupa „Króliczki” wybrała się wraz z paniami na wycieczkę

   do WORD w Tychach. Celem wycieczki było utrwalenie zdobytych przez dzieci wiadomości i umiejętności o ruchu drogowym.

   Na początku dzieci wysłuchały pogadanki przeprowadzonej przez pracownika tej instytucji, następnie obejrzały film pt.:

   „Bezpieczne zachowania w różnych sytuacjach”. Oprócz tego, dzieci miały możliwość wzięcia udziału

   w praktycznych zajęciach na symulatorze przejścia dla pieszych, na którym ćwiczyły prawidłowego przejścia przez jezdnię

   z uwzględnieniem różnych warunków atmosferycznych. Na koniec dzieci poznały tajniki udzielania pierwsze pomocy przedmedycznej.

   Dzieciom wycieczka bardzo się podobała J

   Dziękujemy Pani pracującej w WORD za ciekawe i pouczające zajęcia.

   ****************************************************************************

    

    

    

   "Kokarda Narodowa"

    

   konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców

   Zachęcamy do udziału w  konkursie plastycznym, organizowanym przez nasze przedszkole. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci od 3-6 lat i ich rodziców.

   Cele konkursu:

   • Kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci.
   • Rozwijanie i promowanie uzdolnień artystycznych dzieci.
   • Kształtowanie wrażliwości estetycznej.

   Warunki konkursu:

   W konkursie mogą wziąć udział dzieci wraz z rodzicami. Zadaniem uczestników konkursu jest własnoręczne wykonanie „Kokardy narodowej” dowolną techniką. Kokarda powinna być wykonana w dwóch kolorach: białym i czerwonym.

    Prace konkursowe należy dostarczyć do dnia: 04.11.2022r. do pani Oli lub pani Dorotki z grupy „Króliczki”.

    Prace konkursowe będziemy podziwiać na wystawie w holu naszego przedszkola.

                                Zachęcamy do udziału w rodzinnym konkursie plastycznym J

    

    

    

                                             Z wizytą w Straży Pożarnej

    

    

   Dnia 13.10.2022 r. dzieci z grup Kangurki i Misie Kubusie udały się z wizytą do Straży Pożarnej w Tychach. Dzieci w trakcie spotkania poznały wyposażenie wozów strażackich, sprzęt, jaki używa strażak podczas akcji ratunkowych, zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbiera się zgłoszenia o pożarach i wypadkach, miały także okazję obserwacji strażaków szykujących się do wyjazdu na akcje ratunkowe. Oprócz poznania pracy Strażaka dzieci zdobyły wiedzę na temat bezpieczeństwa, dowiedziały się jak zachowywać się w trakcie zagrożenia. To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy Strażaka.

    

   Bruder MAN wóz strażacki z drabiną, pompą i sygnalizacją (02771) - zdjęcie 1

    

    

   Dnia 4.10.2022r.(wtorek) dzieci z naszego przedszkola (Króliczki i Kangurki) wzięły udział w IV edycji akcji „ Sprzątamy dla Polski” pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

   Przedszkolaki sprzątały tereny zielone wokół Urzędu Miasta Tychy

   ( w rękawiczkach z zachowaniem środków ostrożności).

   Tychy okazały się czystym, zadbanym miejscem kilka worków śmieci udało nam się jednak uzbierać.

   Za uczestnictwo w akcji nasze przedszkole dostanie certyfikat.

    

    Idzie łąka , idzie polem

   Pod złocistym parasolem.

   Gdy go zamknie - słońce świeci.

   Gdy otworzy - pada deszcz.

   kto to taki? Czy już wiecie?

   Tak! To właśnie jesień jest !

                              ( T. Śliwiak)

    

   Z okazji pierwszego dnia jesieni zorganizowaliśmy FESTIWAL PIOSENEK. Wszystkie grupy zaprezentowały się rewelacyjnie.

   **************************************

   Dzień Przedszkolaka ważna sprawa, czeka nas super zabawa!

    

   W dniu dzisiejszym obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych chętnie uczestniczyły w przygotowanych z myślą o nich formach aktywności: odnalazły ukryte w sali literki, które po ułożeniu w odpowiedniej kolejności stworzyły napis „Dzień Przedszkolaka”, zapoznały się z historią tego święta, wzięły udział w quizie na temat przedszkola, wspólnie tańczyły i bawiły się podczas zabaw sportowych przygotowanych przez panie nauczycielki. Nie obeszło się bez wspólnego okrzyku, odśpiewania „Hymnu przedszkolaka” oraz pamiątkowego zdjęcia. Punktem kulminacyjnym było wyjście do ogrodu przedszkolnego i wypuszczenie w powietrze kolorowych balonów. 

   **********************************

   Sprzątanie świata

    

   W piątek, 16 września, wszystkie nasze przedszkolaki uczestniczyły w międzynarodowej akcji Sprzątanie świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmiało „Wszystkie śmieci są nasze”. Dzieci poznały prawidłowy sposób segregowania odpadów, uczyły się rozróżniać z jakiego tworzywa zrobione są konkretne przedmioty w celu umieszczenia ich w odpowiednim koszu/worku na odpady, wybrały się również na spacer, aby sprawdzić jak wygląda proces segregacji śmieci w naszym przedszkolu, oraz ocenić stan czystości najbliższego otoczenia.

    

   *******************************

   Dzieci z grupy „Kangurki” wraz z paniami 15 września 2022r. były na wycieczce w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach „Wróżka Ziołuszka” na których samodzielnie  utarły w makutrach sól ziołową. Dzieci bardzo miło spędziły również czas na placu zabaw.

   Największą atrakcją wycieczki było wyczekiwane ognisko oraz degustacja kiełbasek i chlebka, które upiekliśmy wspólnie na ogniu.

    

   Było smakowicie 

   ******************************************

   Wiatr, wiatr psotny wiatr, w mej zabawie mi dzisiaj pomoże. Wiatr, wiatr psotny wiatr, poniesie latawiec w świat

    

   DROGIE DZIECI I DRODZY RODZICE

   GORĄCO ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI WRAZ Z RODZICAMI DO UDZIAŁU  

   W KONKURSIE PLASTYCZNO – TECHNICZNYM „ BAJECZNE LATAWCE”.

   PROSIMY O WYKONANIE LATAWCÓW W DOMU, WSPÓLNIE Z DZIEĆMI. WSZYSTKIE LATAWCE ZOSTANĄ NAGRODZONE A PODCZAS PIKNIKU ODBĘDZIE SIĘ PREZENTACJA LATAWCÓW NA NIEBIE. PODPISANE LATAWCE NALEŻY DOSTARCZYĆ DO PRZEDSZKOLA,

   DO GRUPY MISIE – KUBUSIE DO 23.09.2022 R.

                                                                                                                      Pani Basia i Pani Dorotka

    

    

    

    

    

   Rok 2021/2022

    

   ********

   „ZUS dla najmłodszych i nie tylko”

    

    23 czerwca dzieci z grupy „Kangurki” i  „Słoneczka” wzięły udział w pogadance z panią Mirosławą koordynatorem ds. kompetencji  społecznej i edukacyjnej ZUS-u.

   Nasz gość opowiedział przedszkolakom o roli ZUS-u w życiu każdego pracującego dorosłego człowieka.

   Dzieci dowiedziały się, że każdy pracujący odkłada do „skarbonki” pieniążki, które ZUS gromadzi i w odpowiednich chwilach życia wypłaca np. emerytury dla babci i dziadka; mamusi, która nie może pracować bo wychowuje malutkiego niemowlaczka; choremu wujkowi, który nie pracuje, bo złamał nogę i się leczy.

   Dzięki rozmowie z panią Mirosławą nasze przedszkolaki wiedzą, że ZUS to Zawsze Użyteczna Skarbonka.

   Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał kolorowankę z ciekawą historyjką o pracujących myszkach, kredki oraz odblaskową opaskę.

    

   Znowu  dowiedzieliśmy się czegoś ciekawego J

    **********

    

   Dnia 9 czerwca dzieci z grupy Misie-Kubusie były w centrum rozrywki „4Kids”. Korzystały tam ze wszystkich dostępnych atrakcji, takich jak: zjeżdżalnia tubowa, zjeżdżalnia drop slide, wieża pajęcza, wulkan wspinaczkowy, zjeżdżalnia wielotorowa i wiele innych. Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej w zakładce „Galeria”.

    

    

                                                                                           **********

    

   Dnia 8 czerwca 2022r. w Przedszkolu nr 19 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ‘Magiczny podwodny świat”. Organizatorami konkursu byli sala zabaw „Podwodny świat” oraz Przedszkole nr 19. Jury w składzie Marta Cieślak – dyrektor Przedszkola nr 19, Jerzy Czapnik – artysta (malarz, rzeźbiarz) oraz Barbara Żłobińska – przedstawicielka sali zabaw „Podwodny świat”. Wpłynęło 29 prac. Przedstawiamy wyniki konkursu:

   1 miejsce – Zofia G., Przedszkole nr 17

   2 miejsce – Natalia U., Przedszkole nr 5

   3 miejsce – Nikola M., Przedszkole nr 10

   Wyróżnienia (w przypadkowej kolejności):

   Amelia S., Przedszkole nr 17; Amelia R., Przedszkole nr 29; Oliwia B., Przedszkole nr 3; Nadia Sz., Przedszkole nr 4; Agata F., Niepubliczne Przedszkole „Frajda”; Oliwia W., Przedszkole nr 17; Filip P., Przedszkole nr 29; Emilia U., Przedszkole nr 5; Lena M., Przedszkole nr 18; Michał K., Przedszkole nr 20.

   Nagrody zostały ufundowane przez salę zabaw „Podwodny świat” oraz Przedszkole nr 19.

   Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

   ***************

   Konkurs z języka angielskiego dla przedszkoli "Drama Festival" - VI Edycja

   Dzieci z grupy Słoneczka pochwaliły się swoimi umiejętnościami językowymi oraz aktorskimi przedstawiając scenkę dramową pod tytułem "Fantastic ideas". Zapraszamy do obejrzenia:

   https://drive.google.com/file/d/1VJFgioAGS__g7KRhNcaSC-sPNB9OdEuw/view?usp=sharing

    

   ***************

    

   Ogólnopolski Konkurs Piosenki Anglojęzycznej "Dwujęzyczne Dzieci"

   Dzieci z grupy Misie-Kubusie w ramach konkursu wykonały piosenkę pod tytułem "Animals". Ich występ można obejrzeć w poniższym linku:

   https://drive.google.com/file/d/1qqc2vjdfR_HC-W_zZ-U-DmzCRssf4Vm5/view?usp=sharing

    

   *************

    

   Dnia 11 maja odwiedziła nas pani Sława Sibiga autorka i współautorka książeczek dla dzieci oraz kilkunastu filmików pt. „Baw się razem z Psotą”.

   Nasze wspólne spotkanie z autorką rozpoczęły dziewczynki z grupy „Króliczki”, które wyrecytowały dwa wiersze. Jeden z nich autorstwa pani Sibigi. Po występach dzieci, pani Sława z pomocą myszki Psoty i konika na biegunach przedstawiła nam wybrane utwory ze swojej twórczości. Dzieci pomagały jej dopowiadając końcówki wersów, a także gestem i dźwiękiem. Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze.

    

   Pani Sława jest również współzałożycielką Polskiego Stowarzyszenia Haiku, autorką siedmiu tomów wierszy, współautorką dwunastu antologii, w tym jednej międzynarodowej. Publikuje w polskich i zagranicznych magazynach internetowych oraz w japońskich miesięcznikach „ Kuzu” i Senryu To. Jest laureatką wielu nagród. Jej pasja to również malarstwo sumi-e. W styczniu 2022 r. zdobyła wyróżnienie na międzynarodowej wystawie „Sztuka Poza Granicami 2022” w Tokio. W kwietniu jeden z obrazów /sosna/ został wystawiony w Yamagata Regional Museum. Aktualnie trwa jej pierwsza wystawa malarstwa sumi-e w MBP Filia 12 przy ul. Zaręby 31a w Tychach, na którą wraz z panią Sławą serdecznie zapraszamy.  

                                                                                                                                                                                                                                                           WIZYTA W SZKOLE MUZYCZNEJ                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Dnia 09.V.2022 r. dzieci z grup: Króliczki, Kangurki i Słoneczka wybrały się do Szkoły Muzycznej. Obserwowały tam grę na instrumentach dzieci z klas I - III a także występy zwycięzców " Mam talent" organizowanych na terenie szkoły. Przedszkolaki uczestniczyły także w Zgaduj - zgaduli na temat znajomości instrumentów. Dzieci spisały się na medal!

    

    

   DZIEŃ    BIBLIOTEKI    I     BIBLIOTEKARZY

    

   Dzieci z grupy „Kangurki”, „Króliczki” i „Słoneczka”

   10 maja o godzinie 10.00 zgromadziły się pod

    zaprzyjaźnioną Biblioteką (Filia nr 13).

   Przedszkolaki złożyły życzenia bibliotekarzom z okazji ich święta i utworzyły z poduszeczek czerwone serduszko.

   Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały również przedstawienie „Wesoły Kapturek”.

   W rolach aktorów występowali sami bibliotekarze.

   Teatrzyk był bardzo ciekawy i pouczający.

   Dowiedzieliśmy się, że nie tylko Kapturek

   lubi czytać książki  - wilki też J

   Bardzo dziękujemy wszystkim organizatorom za wiele wspaniałych wrażeń.

    

   *****

     „BIEL I CZERWIEŃ DO GÓRY WZNOSIMY,

   BO ŚWIĘTO FLAGI DZIŚ OBCHODZIMY”

    

   Pod takim hasłem dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły

   Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

   Przypomnieliśmy sobie jakie mamy symbole narodowe.

   Dowiedzieliśmy się, że istnieją różne flagi nie tylko państwowe.

   Wiemy, że flagę należy szanować i nie można z niej uszyć sukienki.

   Każdy z nas wykonał serduszko małego patrioty w naszych narodowych biało – czerwonych barwach.

   Na zakończenie uroczystości przespacerowaliśmy się po ogrodzie przedszkolnym machając małymi flagami.

    

   JESTEŚMY MAŁYMI PATRIOTAMI

   ********

   DOŚWIADCZALNIA

    

   W ramach obchodów Dnia Ziemi wszystkie przedszkolaki wzięły udział w zajęciach „Doświadczalnia”.

   Każde dziecko brało czynny udział w przygotowaniu i wykonaniu doświadczeń z naturalnych składników.

   Obserwowaliśmy powiększające się balony, mieszaliśmy barwniki z warzyw i owoców oraz podziwialiśmy powstający wulkan.

   W naszych małych laboratoriach byliśmy bardzo ostrożni i skupieni na działaniu.

    

   Takie zajęcia są bardzo ciekawe i pouczające.

   ****

   W Międzynarodowy Dzień Ziemi 22 kwietnia,
   wszystkie dzieci wzięły udział w marszu proekologicznym.
   Przedszkolaki, wyposażone we wcześniej wykonane przez siebie transparenty,
   przeszły przez osiedle skandując proekoliczne hasła.
   Spotkało się to z ciepłym przyjęciem przechodniów oraz mieszkańców pobliskich bloków,
   którzy wyszli na balkony machać do nas przyjaźnie.

   Marsz zakończył się w przedszkolnym ogrodzie, gdzie Pani Dyrektor wręczyła nagrody dzieciom,
   które wzięły udział w konkursie plastycznym "Dbajmy o Ziemię"

    

   PIERWSZA POMOC

    

   05 kwietnia w naszym przedszkolu  odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w której wzięły udział wszystkie dzieci z przedszkola.

   Poprowadziła je Pani z firmy „ Azymut”.

    Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem.

   Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy.

   Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności..

   Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie.

   Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.  

   Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy.

   Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań.

   Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie.

   Dzieci  mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

   Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. 


   Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy

   z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

    

                                                                                            

                                                                            

     

    

   Obchody świąt wielkanocnych przebiegły w radosnej atmosferze z nutką tajemnicy i oczekiwania. 

   Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem  brały udział w zabawach z wykorzystaniem jajek i pisanek.

   Odwiedziny wielkanocnego zajączka były dla wszystkich zaskoczeniem.

   Zostawił on dla nas list w którym poinformował,  że w ogrodzie przedszkolnym ukrył niespodziankę.
   Poszukiwania wymagały umiejętności prawdziwie detektywistycznych, gdyż jak się później okazało,
   w ogrodzie schowane były kolejne karteczki ze wskazówkami dotyczącymi lokalizacji prezentów.

   Przygoda zakończyła się pozytywnie.
   Wszystkie dzieci udały się do domów zadowolone.

    

    

                                                      Wierszośpiewanki

    

    

   Dzieci z naszego przedszkola miały przyjemność wysłuchać wierszy Jana Brzechwy,  między innymi „Żuk” oraz „Tańcowała igła z nitką” w wersji muzycznej. Muzycy na żywo śpiewali i grali na instrumentach, a dzieci starały się im wtórować.

    

    

   Współpraca międzynarodowa e-Twinning

   Podczas zajęć z języka angielskiego, dzieci wspólnie z przedszkolakami oraz uczniami szkół podstawowych i średnich spoza granic naszego kraju, śpiewały piosenki i prowadziły dialogi. Wybrane z nich zostały nagrane. Zapraszamy do ich obejrzenia:

    https://www.youtube.com/watch?v=40qtHMMp5fA 

   https://www.youtube.com/watch?v=aXvF7lcua5c&t=2s

    

   Pragniemy poinformować, iż dzieci z grupy Słoneczka
   zajęły II miejsce
   w konkursie piosenki angielskiej "Happy English"

    

    

   Występ Sandry - Wierszowisko 

   Sandra Wierszowisko

    

   Wystepy Słoneczek w konkursie Języka Angielskiego

   słoneczka występy

    

    

   Wirusoochrona

   W marcu wszystkie grupy wiekowe wzięły udział w zajęciach organizowanych przez Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

   Dzieci dowiadywały się czym są wirusy., uczyły się jak im zapobiegać, trenowały prawidłom higienę rąk i nosa. Dowiadywały się co jeść by być zdrowym, a nawet samodzielnie przygotowywały zdrowe kanapki. Dowiadywały się jak można dbać o zdrowie, uczyły się o naturalnych antybiotykach, aktywności fizycznej. 

   Wszystko to w ramach akcji mającej na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych prowadzonej w placówkach oświatowo-wychowawczych. Zajęcia w których brały udział dzieci przypominały o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwracały uwagę na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. W trakcie zajęć dzieci pogłębiały wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy. #lekcjiHIGIENY  #wirusoochrona 

    

    

   POWITANIE WIOSNY

   „Przyszła do nas piękna wiosna
   wielką radość nam przyniosła!
   Najpierw zawiał ciepły wietrzyk,
   Potem z chmurki mokry deszczyk,
   zaświeciło jasne słonko,
   Zatrzymało się nad łąką.”

   21 marca od samego ran przedszkolaki szykowały się,
   aby uroczyście powitać Panią wiosnę.

   Nareszcie nadeszła!
   Dzieci radośnie śpiewały piosenki o tej pięknej kolorowej Pani,
   która przyniosła nam już pierwsze kwiaty i śpiewy ptaków.
   Wszystkie przedszkolaki brały udział w różnorodnych konkursach i zabawach.
   Na zakończenie dnia każda grupa sadziła cebulki i siała nasiona.
   Teraz będziemy pielęgnować i doglądać jak wyrastają nam zdrowe
   i smaczne warzywa.

    

   Współpraca międzynarodowa w ramach projektu e-Twinning

   • Współpraca międzynarodowa w ramach projektu e-Twinning - Obrazek 1

    Współpraca międzynarodowa w ramach projektu e-Twinning - Obrazek 2

    Podczas interaktywnych zajęć z języka angielskiego, w ramach projektu "We love English", dzieci kontaktowały się poprzez platformę e-Twinning z rówieśnikami ze współpracujących z nami szkół i przedszkoli w Turcji, Rumunii, Hiszpanii, Portugalii, Macedonii Północnej i Serbii.

    Dzięki tej współpracy mieliśmy okazję wysłuchać tego, co chciały nam powiedzieć dzieci z wymienionych wyżej krajów. My również przesłaliśmy im nagraną przez dzieci z grupy Kangurki i Słoneczka wiadomość. Poza tym, wymieniliśmy się grami pomagającymi uczyć się języka, przygotowanymi wcześniej przez nauczycieli języka angielskiego ze współpracujących ze sobą placówek. 

    Dodatkowo, dzieci z wyżej wymienionych krajów nagrały wiadomość w swoim ojczystym języku. My również nagraliśmy życzenia w języku polskim. Po wysłuchaniu nagrań wszyscy zgodnie doszliśmy do wniosku, iż bez znajomości języka angielskiego nie jesteśmy w stanie się porozumieć.

    

   Drodzy rodzice,

   spieszymy się pochwalić, że na stronie facebookowej Szpitala Megez w Tychach pojawiło się podziękowanie dla naszych przedszkolaków!!!  Zachęcamy do przeczytania Fb Megrez

   Dla osób niemających fb, dodajemy zdjęcia poniżej ;)

   Obrazki wykonały dzieci z wszystkich grup pod opieką pani Gosi w ramach eTwinningowego projektu „Postcards for heroes” (pocztówki dla bohatera).

   Dzieciakom gratulujemy talentu, dziękujemy też za ich dobre serduszka i pamięć o pracownikach służby zdrowia, prawdziwych bohaterach, a Pani Gosi dziękujemy za prowadzenie projektów (szczególnie tak rozwijających i ważnych emocjonalnie i społecznie) oraz wplatanie języka angielskiego we wszytkich możliwych momentach. W ten sposób nasze dzieci na codziennym przykładzie poznają, że warto się go uczyć. 

    

    
                                              
    

   WALENTYNKI

   Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone

   Kogo kocham, kogo lubię rzucę mu pod nogi”

   Słowami tej rymowanki dnia 11.02.2022 r. dzieci z naszego przedszkola, rozpoczęły walentynkową zabawę. Serca, serducha , serduszka królowały wszędzie. W tym dniu przedszkolaki spontanicznie mówiły o swoich uczuciach i emocjach, a także otwarcie okazywały przyjaźń i sympatię kolegom i koleżankom. Były quizy i konkursy oraz wiele zabaw integracyjnych. Wszystkie dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych oraz żywiołowych tańcach przy dźwiękach znanych utworów muzycznych. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały piękne prace walentynkowe. Słodkim akcentem był pyszny "serduszkowy” lizaczek, który dodatkowo osłodził ten wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

   Wszystkim życzymy dużo miłości!

    

    

    

   Dzień bezpiecznego internetu

   W dniu 09.02.2022 ochodziliśmy dzień bezpiecznego internetu. Dzieci wzieły udział w ciekawych zabawach i zajęciach przypominajacych zasady bezpieczeństwa jakie obowiązują w sieci. Dzieciaki poznały Necia, który pomógł im zrozumieć czym jest internet, i jakie panują w nim zasady. Rozmawiały na temat zagrożeń płynących z sieci, ale też o czasie w nim spędzanym.  Wierzymy, że udział w rozmowach kierowanych, dyskusjach, grach i zabawach dydaktycznych  pomoże im na dłużej zapamiętać tą ważną problematykę.

    

    DZIEŃ PIZZY

   Dnia 9 lutego (środa) zamieniliśmy się w prawdziwych kucharzy.
   Każda z grup miała okazję,aby wykonać swoją pizzę z ulubionymi dodatkami.
   Wykorzystaliśmy ser, szynkę, paprykę kolorową,pomidorki koktajlowe,
   kukurydzę, brokuły, ogórki kiszone.

   Panie kucharki upiekły przygotowaną przez nas pizzę,którą później zjedliśmy na obiad.
   Było przepysznie, mniam, mniam!

    

    

   DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

   WYSTĘPY KRÓLICZKÓW DLA ICH UKOCHANYCH DZIADKÓW

   DZIEŃ BABCI I DZIADKA KRÓLICZKI

    

   WYSTĘPY MISIÓW KUBUSIÓW DLA ICH UKOCHANYCH DZIADKÓW

   Dzień Babci i Dziadka Misie Kubusie

    

   WYSTĘPY SŁONECZEK DLA ICH UKOCHANYCH DZIADKÓW

   występy słoneczka

    

   WYSTĘPY KANGURKÓW DLA ICH UKOCHANYCH DZIADKÓW

   Występy kangurków

    

    

   W ramach projektu współpracy
   międzynarodowej e-Twinning 'Pocztówki dla bohaterów',
   dzieci z naszego przedszkola wykonały kartki
   wyrażające wdzięczność pracownikom medycznym

   za ich codzienny trud.

    

   Występ Słoneczek

   22.12.2021 Słoneczka wystąpiły przed wszystkimi przedszkolakami z przepięknym przedstawieniem. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich talentu... Dzieciaki byliście fenomenalni! Odważni, weseli, prawdziwi. To przyjemność patrzeć jak się rozwijacie. Wprowadziliście w ten wigilijny przedszkolny czas cudowny nastrój. Dziękujemy!

   Drodzy rodzice i bliscy, przygotujcie sobie pyszną herbatkę lub kawę, przed Wami ponad 13 minut rewelacyjnego przedstawienia. Zapraszamy na film. 

   P.s. Przypominamy tylko, że filmik jest długi więc chwilę trwa jego zaczytywanie. W ustawieniach filmu można też zmieniać jego jakość.  

    

    

   Współpraca międzynarodowa w ramach projektów e-Twinning

    

   W tym roku szkolnym nasze przedszkolaki biorą udział w następujących projektach:

    

   - projekt wykorzystujący i pomagający rozwijać naturalne predyspozycje dziecka do nauki języków „Kochamy język angielski”. W ramach realizacji projektu oprócz wprowadzania języka angielskiego poprzez różnorodne zabawy, śpiew

   i rymowanki dzieci poznają wybrane tradycje współpracujących z nami krajów, czyli Macedonii Północnej, Portugalii, Serbii, Hiszpanii oraz Turcji.

    

   - projekt „Udajmy się w kosmos” mający na celu stwarzanie sytuacji sprzyjających odkrywaniu tajemnic planet znajdujących się w naszym Układzie Słonecznym. Zdobywanie wiedzy odbywa się poprzez organizowanie ciekawych zabaw często wykorzystujących elementy kodowania. Wspólnie z nami w tym projekcie biorą udział szkoły i przedszkola z Albanii, Portugalii, Serbii, Estonii, Francji, Grecji, Litwy i Turcji.

    

   - projekt uwrażliwiający na piękno przyrody oraz ukazujący wagę segregowania odpadów „Wieża recyklingowa”. Projekt pomaga uświadomić dzieciom, iż jesteśmy częścią przyrody i powinniśmy dbać o otaczające nas środowisko, uczy również zasad dotyczących segregacji śmieci. Wraz z nami w tym projekcie współdziałają placówki z Rumunii, Turcji 

   i Grecji.

    

   - projekt „Czego nauczę się od Natury?” odkrywający jej tajemnice oraz przybliżający znaczenie przyrody w naszej codziennej egzystencji. W świat przyrody udamy się wspólnie z dziećmi z Turcji oraz Litwy. 

    

   - projekt „Pocztówki dla bohaterów” przybliżający dzieciom zawody związane z medycyną, podkreślający wagę owych profesji oraz uwrażliwiający na potrzeby innych. Wspólnie z nami pocztówki dla medyków wykonywać będą dzieci 

   z Estonii, Grecji, Rumunii i Turcji.

    

   Wymienione wyżej projekty pomagają uświadomić dzieciom, iż na świecie istnieją inne kraje i zrozumieć potrzebę nauki języka angielskiego. Rozwijają one również tolerancję w stosunku do innych nacji, kultur, tradycji.

    

   Odwiedziny Mikołaja

   W poniedziałek 06.12.2021r nasze przedszkolaki miały pewną niespodziankę. Przyszedł do nas najprawdziwszy MIKOŁAJ. Dzieci z ogromną radością  porozmawiały z Mikołajem, zaśpiewały mu piosenki, tańczyły niektóre dzieciaki wręczyły mu nawet laurki. Radości było co nie miara. Mikołaj podziękował dzieciom, za to że są wspaniałymi przedszkolakam i podarował dziecom prezenty, ale to nie wszystko, każda grupa dostała dużo nowych zabawek, Mikołaj podarował dzieciom klocki, gry, układanki, laski, samochody! Mikołaju dziękujemy za odwiedziny!! A to jak było wesoło... rodzice i bliscy mogą zobaczyć na zdjęciach...

   Dzień Pluszowego Misia

    

   25 listopada obchodziliśmy, jak co roku, Dzień Pluszowego Misia. Był to dzień pełen super niespodzianek :). Najpierw dzieci poznały historię pluszowego misia oraz zobaczyły krótki teatrzyk o misiach. Przez cały dzień trwały misiowe zabawy i pląsy. Dzieci wykonały też misiowe prace plastyczne. Nie obyło się bez skosztowania pysznych herbatników moczonych w miodziku, a na koniec dnia otrzymały misiowe żelki i Lubisie – misie. Ooo tak, w przyszłym roku powtórka będzie na 100% :).

    

    

   Pasowanie na przedszkolaka!
   W dniu 23.11.2021r Misie Kubusie brały udział w uroczystym pasowaniu! 
   Drodzy rodzice i bliscy, zapraszamy do obejrzenia filmu z jego przebiegu!
   Pasowanie Misie Kubusie
    
   Dzień Praw Dziecka 
    ,,My jesteśmy dzieci, mamy swoje prawa

   Najważniejsza w naszym życiu  jest dobra zabawa

   Ważne bezpieczeństwo, przyjazny kolega

   Ktoś, na kim zawsze możemy polegać .

   Chcemy się uczyć i poznawać świat,

   by móc dorosnąć

   za kilka lat''.

    

   W piątek 19 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka pod hasłem „Stop, nie zgadzam się”. Staraliśmy się jeszcze bardziej zaszczepić w dzieciach pozytywne wzorce zachowań, przypomnieć im o właściwym sposobie zachowania się w stosunku do innych, a przede wszystkim nauczyć je w jaki sposób można radzić sobie z negatywnymi uczuciami. Dzieci z wszystkich grup wzięły udział w zabawach ruchowych i plastycznych przybliżających tematykę tego jakże ważnego dnia.

    
   Szkoła do Hymnu!
   10 listopada o godzinie 11.11 wszystkie dzieci w naszym przedszkolu odśpiewałt uczoczyście Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób włączyły się do ogólnopolskiej akcji "szkoła do hymnu". Przedszkolaki oglądały również prezentrację multimedialną "Polska-moja ojczyzna" Wydarzenie to było wspaniałą okazją do kształtowania postaw patriotycznych naszych wychowanków. Swiętowaliśmy ten wyjątkowy dzień na znak miłości i przywiązania do swojego kraju. 

    

   SADZIMY DRZEWA!

   10 października obchodzony jest światowy dzień drzewa, z tej okazji nasze przedszkolaki rozmawiały o ważności drzew dla planety. Uczyły się jak zbudowane jest drzewo i jaka jest jego rola. Dodatkowo w poniedziałek 18.10.2021r. wszystkie przedszkolaki zasadziły w ogrodzie piękne kolorowe drzewa. Akcja ta mogła odbyć się dzięki współpracy z firmą MA POLSKA S.A, która przekazała naszemu przedszkolu darowiznę umożliwiającą zakupienie sadzonek. Przedszkolaki posadziły aż 8 drzew - 3 magnolie, 2 albizie parasolowe, jedną rajską jabłoń i 2 judaszowce. Na razie to tylko niewielkie sadzonki, które gdy już urosną będą nie tylko cieszyć oko naszych wychowanków, zdobić ogród ale także pozytywnie wpłyną na środowisko. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować panu Dyrektorowi Generalnemu MA Polska oraz pani Kierownik działu BHP i ochrony środowiska za to, że dzięki ich pomocy dzieci nie tylko otrzymały lekcję przyrody, ochrony środowiska, ale także empatii i współodpowiedzialności. Wierzymy, że dzięki takim akcjom wspólnie przyczynimy się do zwiększenia świadomości wśród dzieci i wychowamy świadome przyrodniczo społeczeństwo. W galerii udostępniamy fotorelację z przeprowadzenia akcji nasadzeń oraz zdjęcia jak w przyszłości będą wyglądać nasze drzewa.

    

   Wirusoochrona

   W październiku wszystkie grupy wiekowe wzięły udział w zajęciach organizowanych przez Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

   Dzieci dowiadywały się czym są wirusy., uczyły się jak im zapobiegać, trenowały prawidłom higienę rąk i nosa. Dowiadywały się co jeść by być zdrowym, a nawet samodzielnie przygotowywały zdrowe kanapki. Dowiadywały się jak można dbać o zdrowie, uczyły się o naturalnych antybiotykach, aktywności fizycznej. 

   Wszystko to w ramach akcji mającej na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych prowadzonej w placówkach oświatowo-wychowawczych. Zajęcia w których brały udział dzieci przypominały o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwracały uwagę na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. W trakcie zajęć dzieci pogłębiały wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy. #lekcjiHIGIENY  #wirusoochrona 

    

   Na straganie

   Dzieci z grupy Słoneczka, w ramach programu teatralnego realizowanego w grupie, przygotowały przedstawienie "Na Straganie". Dziś 15.10 zaprezentowały go wszystkim przedszkolakom i musimy przyznać, wspaniali z nich aktorzy. Słoneczka!! wystąpiliście fantastycznie! Gratulujemy Wam wspaniałych umiejętności aktorskich! a Pani Dorotce bardzo dziękujemy za przygotowanie dzieci do występu!. 

   Z największą chęcią dzielimy się z Państwem ich fantastycznym występem. Aby obejrzeć filmik wystarczy kliknąć w zdjęcie.

   Przedstawienie Na straganie w wykonaniu dzieci z grupy Słoneczka

    

   Europejski Dzień Języków Obcych

   W ramach zajęć z języka angielskiego, dzieci ze wszystkich czterech grup wiekowych wykonywały dzisiaj aktywności związane z Europejskim Dniem Języków Obcych, który przypadał w niedzielę, 26 września.

   Dwie najmłodsze grupy, Misie – Kubusie oraz Króliczki, zaznajomiły się z charakterystycznymi dla stolicy Anglii czerwonymi budkami telefonicznymi, autobusami i skrzynkami na listy oraz czarnymi taksówkami.

   Dzieci z grupy Kangurki oraz Słoneczka przywitały się ze sobą w 33 językach, zapoznały z flagami państw Unii Europejskiej i wykonały plakat „European Day of Languages”.

    

    

                                                                               

   Powitanie Jesieni

   W naszym przedszkolu sezon jesienny uważamy za otwarty. 23 września oficjalnie powitaliśmy nową porę roku, która będzie panować przez najbliższe miesiące. Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci a przede wszystkim dobra zabawa. Pani Jesień przybyła do dzieci z koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu, które na zajęciach pomogły w rozwiązywaniu jesiennych zagadek i rebusów. Dzieci segregowały i przeliczały kasztany, orzechy
   i żołędzie, rozpoznawały je przez dotyk oraz tworzyły kompozycje 
   z jesiennych liści. Pląsom i zabawom towarzyszyła muzyka
   i jesienne piosenki. Dzień ten upłynął w bardzo miłymi radosnym nastroju.
          
        

    

   Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

   Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, który przypada 20 września, to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków.  Wspanialej zabawy nie mogło więc zabraknąć i w naszym przedszkolu. Było wszystko to , co uwielbiają przedszkolaki: taniec, śpiew, kolorowe balony, bańki mydlane, kolorowanki. W tym wyjątkowym dniu uśmiechy nie znikały z twarzy naszych milusińskich.

   Wszystkim przedszkolakom życzymy dużo zdrowia oraz uśmiechu od ucha do ucha. Niech każdy dzień będzie dla Was wspaniałą przygodą i niesie ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

   Międzynarodowy Dzień Kropki

   15 września dzieci z grupy Słoneczka obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Był to dzień kreatywności, odwagi i super zabawy. Wszystko zaczęło się od wydania książki pt: "Kropka" autorstwa Petera H. Reynoldsa, która opowiada o dziewczynce, która nie wierzyła we własne siły i dopiero po namalowaniu kropki rozkwitła i odnalazła w sobie wielki talent. Zapraszamy do galerii zdjęć :)
    
    

   Gimnastyczne wyzwania dla dzieci


   Dzieci z grupy Słoneczka przyjęły wyzwanie od lwa Lolka i wzięły udział w gimnastycznym projekcie. Razem z Lolkiem bawiły się 0d 10-go do 15 września. Poza gimnastyką wykonały prace plastyczne na ogólnopolski konkurs, a na deser pozostały nam jeszcze kolorowanki z lwem Lolkiem. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć i czekamy na kolejne wyzwanie :).

    

    

    

    

   Rok 2020/2021

   Teatrzyk w przedszkolu

   2 czerwca dzieci z naszego przedszkola miały kolejną niespodziankę z okazji ich święta. Obejrzały przedstawienie teatralne pt: "O ptaszku, Gabrysi i czarodziejskich balonikach". Poznały przygody ptaka Filipa, którego porwał wiatr ze Strusiowa i przywiał na osiedle, na którym mieszkała Gabrysia. Przedszkolaki dowiedziały się również, że małe dzieci mogą wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłych. Zapraszamy do naszej galerii :)

    

    

    

   Drodzy Rodzice

   Gorąco zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Poczytajmy razem".

   Prace konkursowe prosimy przesłać na grupowe adresy mailowe do 14.05.2021(tj.piątek).

   Wszystkie prace zostaną przesłane do organizatora konkursu.

    

   E-Twinning.W ramach współpracy międzynarodowej i partnerskiej wykonaliśmy kartki świąteczne dla dzieci współpracujących z nami przedszkoli w Polsce i za granicą.

        

    

    
    

   Konkurs recytatorski: Twórczość Pawła Gołuchy, zorganizowany przez Przedszkole nr 9

   Alicja z grupy Misie-Kubusie

   wiersz pt."Ząb"

   Wystarczy tylko kliknąć w obrazek a otworzy nam się film

   no

    

   Powitanie wiosny

   Witamy wiosnę. Od dziś w przedszkolu rozpoczynamy obchody powitania wiosny. Przed nami wiele ciekawych zadań. Będziemy siać i sadzić, uczyć się o oznakach wiosny, brać udział w zagadkach, konkursach i zabawach. Pośpiewamy i potańczymy do wiosennych piosenek. Już dziś na przedstawienie o wiośnie zaprosiły nas Kangurki. A oto ono - wystarczy kliknąć na zdjęcie, a otworzy się filmik. W przypadku słabej jakości na dole okna (po prawej stronie  - w ustawieniach) można zmienić jego jakość na HD. Miłego oglądania.

    

   W marcu wszystkie grupy wiekowe wzięły udział w zajęciach organizowanych przez Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

   Dzieci dowiadywały się czym są wirusy. Uczyły się jak im zapobiegać. Trenowały prawidłom higienę rąk i nosa. Dowiadywały się co jeść by być zdrowym, a nawet samodzielnie przygotowywały zdrowe kanapki. Zamieniły się także w "lekarza" i poznawały sprzęt medyczny.

   Wszystko to w ramach akcji mającej na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych prowadzonej w placówkach oświatowo-wychowawczych. Zajęcia w których brały udział dzieci przypominały o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwracały uwagę na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. W trakcie zajęć dzieci pogłębiały wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy. #lekcjiHIGIENY  #wirusoochrona 

    

   Dzień bezpiecznego internetu

   W lutym dokładnie 9 lutego na całym świecie obchodzony jest dzień bezpiecznego Internetu. Nasze przedszkolaki także włączyły się w jego obchody. W miesiącu lutym brały udział w zajęciach dotyczącym bezpieczeństwa w sieci. Poznały Necia, który pomógł im zrozumieć czym jest internet, i jakie panują w nim zasady. Starszaki obejrzały prezentację multimedialną na temat bezpiecznego używania Internetu, komputera i telefonu komórkowego.  Wysłuchały opowiadania "Mój przyjaciel Necio" Łukasza Wojtasika i rozmawiały na temat jego treści. Odbyła się także dyskusja z dziećmi na temat konsekwencji zbyt długiego korzystania z komputera.  Dzieci układały historyjkę obrazkową, która miała za zadanie zwrócenie uwagi na informacje których nie należy podawać osobom nieznajomym oraz poznanie rodzajów aktywności podejmowanych w Internecie. Młodsze dzieci brały udział w rozmowach kierowanych, dyskusjach, grach i zabawach dydaktycznych na temat tego czym jest internet i jakie są zasady korzystania z niego. 

    

    Dzieciaki Mleczaki

   Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w akcji Dzieciaki Mleczaki. Podczas zajęć nt zdrowego żywienia, zdrowia, a także podczas codziennych posiłków rozmawiały na temat prawidłowych nawyków żywieniowych. Kształtowały postawy prozdrowotne. Rozmawiały na temat produktów mlecznych i ich roli w diecie. Głównym celem akcji jest wzrost świadomości prozdrowotnej dzieci. Organizatorzy, poprzez zabawę, chcą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat i promować mleko jako napój nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny.

    

      Międzynarodowy dzień kota

   W tym roku 17 lutego po raz pierwszy obchodziliśmy w naszym przedszkolu dzień kota. Dzieci z wszystkich grup obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się wielu interesujących rzeczy o kotach, jak i innych zwierzętach z rodziny kotowatych. Nie zabrakło również zabaw i pląsów przy kociej muzyce. Na zakończenie kociego dnia dzieci wykonały prace plastyczne związane oczywiście...z kotami :D

      Walentynki

   Walentynki w naszym przedszkolu obchodziliśmy w poniedziałek 15 lutego. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach i pląsach związanych z Walentynkami. Poznały także piosenkę o Walentym i serduszku. Dzieci przygotowały też walentynkowe serduszka, którymi wyraziły swoją miłość do rodziców i nie tylko :). Słodkim zakończeniem dnia były różowe muffinki na podwieczorek :).

        Międzynarodowy dzień pizzy

   9 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu dzień pizzy. Wszyscy uwielbiamy ten włoski przysmak...mniam:). Zanim jednak zaczęliśmy go przygotowywać, dowiedzieliśmy się skąd pochodzi i jakie podstawowe składniki są potrzebne do przygotowania pizzy. Panie kucharki przygotowały dla nas ciasto i sos oraz mnóstwo składników, z których dzieci same komponowały pizzę. A potem...zapach pieczonej pizzy roznosił się po całym przedszkolu. Gdy już została upieczona, to wszystkie przedszkolaki z ogromnym apetytem ją zjadały, pałaszowały i wcinały :D.

   Dzień Babci i Dzień Dziadka 

   22.01.2020 w przedszkolu zostały nagrane występy dla Babci i Dziadka. Niestety nie mogliśmy zaprosić tych najważniejszych gości do przedszkola, ale mimo to chcemy im powiedzieć, że nie wyobrażamy sobie bez nich życia. 

   Babciu i Dziadku - dziękujemy za Wasze Serce, uśmiech, pomocną dłoń, dziękujemy że zawsze nas wysłuchacie, macie dla nas czas i bezgranicznie nas kochacie. Jesteście cudowni!

   A to krótkie przedstawienia przygotowane specjalnie dla Was! Wystarczy kliknąć w zdjęcie pod nazwą grupy... Miłego świętowania :)
   p.s. Jeśli będziecie chcieli poprawić "jakość" filmiku wystarczy podczas jego oglądania kliknąć w ustawienia (na śrubkę po prawej stronie na dole) i zmienić jakość z automatycznej na wysoką HD ;) 

    

   Króliczki

    

    

   Kangurki

    

    

   Słoneczka

    

    

   Misie Kubusie

    

    

   Karnawał

   21.01.2021 w naszym przedszkolu pojawiły się wróżki, księżniczki, superbohaterowie i wiele innych postaci... dlaczego? bo w przedszolu odbył się bal. Znowu trochę inaczej - bo tańce hulanki i konkursy odbywały się w salach, a każda z grup dodatkowo miała przygotowane przez wodzireja wesołe zabawy na przedszkolnym holu - nie mniej jednak wszyscy mogliśmy choć trochę poczuć, że trwa karnawał ;) Dzieci bawiły się fantastycznie, a uśmiechy nie schodziły z ich buzi ;)

   Konkursy

   W grudniu w naszym przedszkolu zostały zorganizowane 2 konkursy - jeden dla Kangurków - "Najpiękniejsza choinka" podczas którego Kangurki przynosiły samodzielnie przygotowane choinki, drugi konkurs to "świąteczna ozdoba" tu natomiast, wszystkie przedszkolaki mogły przynieść ozdobę choinkową. Dostarczone prace - z obu konkursów -były przepiękne, więc jury zadecydowało nagrodzić każdego uczestnika. Dzięki dzieciom nasza choinka oraz szatnia zostały pięknie udekorowane. ;) Dziękujemy Wam mali artyści  :)

   Paczuszka dla chorego Maluszka

   Od października do grudnia w naszym przedszkolu trwała zbiórka przedmiotów higienicznych dla podopiecznych "Świetlikowa". Rodzice dostarczali pieluchy, płyny, kremy. Dziękujemy za to że otworzyli Państwo swoje serca i wspólnie mogliśmy wesprzeć potrzebujących. 
    

   Świąteczne przygotowania i Wigilia
   W grudniu wszystkie dzieci wzięły się do pracy :D Samodzielnie udekorowały przedszkolną choinkę, ozdobiły pierniki, przygotowały świąteczne dekoracje.
   18.12.2020 zasiadły do wspólnego stołu - niestety każda grupa osobno - i  zjadły Wigilijny obiad. Była to świetna okazja by bez względu na wyznanie, złożyć sobie życzenia zdrowia i zacząć zaszczepiać w dzieciach umiejętności zatrzymania się na chwilę, wysłuchania drugiego człowieka, bycia obok. Mamy nadzieję, że przyszłoroczną Wigilię  spędzimy już wspólnie na holu, przy jednym stole, jak na przedszkolną rodzinę przystało ;) 

   Razem na święta 

   Najstarsze Misie Kubusie wzięły udział w Ministerialnej akcji - Razem na Święta i samodzielnie przygotowały i wysłały seniorom kartki. W ten sposób chcieliśmy powiedzieć, że mimo sytuacji epidemiologicznej i tego, że nie możemy iść do nich w odwiedziny - zaśpiewać piosenki, przestawić "jasełka", porozmawiać - to myślimy o nich ciepło. Razem przetrwamy ten trudny czas i niebawem się spotkamy!

    

   DRAMA FESTIVAL

   Dzieci z grupy Misie-Kubusie zajęły I miejsce w konkursie z języka angielskiego Drama Festival organizowanym przez Przedszkole nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi. Zarówno podczas prób, jak również w czasie występu konkursowego, wszyscy dali z siebie to co najlepsze. Gratulujemy siedmiorgu reprezentantom naszego przedszkola i życzymy dalszych sukcesów.

   Zdjęcia z wręczenia nagród znajdują się w albumie. 

    

    

     Odwiedziny św. Mikołaja

   W piątek 04.12.2020r nasze przedszkolaki miały pewną niespodziankę. Do okien ich sal zapukał najprawdziwszy MIKOŁAJ. Dzieci z ogromną radością pobiegły do okna, chwilę porozmawiały z Mikołajem, zaśpiewały mu piosenkę, niektóre dzieciaki wręczyły mu nawet laurki. Radości było co nie miara. Mikołaj poprosił dzieci żeby zamknęły oczy....i zaczarował, że za drzwiami ich sali pojawiły się prezenty! Jak to się stało, skoro Mikołaj był cały czas za oknem? To wielka tajemnica Mikołaja! Dzięki temu każdy przedszkolak zabrał swój prezencik do domu, ale to nie wszystko, każda grupa dostała dużo nowych zabawek, Mikołaj podarował dzieciom klocki, gry, układanki! Mikołaju dziękujemy za odwiedziny!! A to jak było wesoło... rodzice i bliscy mogą zobaczyć na zdjęciach...

   P.s. Byśmy zapomnieli! To nie koniec niespodzianek, bo pod koniec dnia pojawiła się jeszcze jedna.... do każdej sali wskoczyła choinka! Po weekendzie będziemy je dekorować! To będzie wspaniała zabawa!

    

   Współpraca międzynarodowa i partnerska

    

   Przygotowaliśmy kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi dla dzieci ze współpracujących z nami przedszkoli w Polsce i za granicą. Dodatkowo, do kartek wysłanych za granicę, dołączyliśmy widokówki z Tychów z krótką informacją w języku angielskim na temat miejsc, które przedstawiają. Pozostało już tylko czekać, aż  zaczną do nas spływać życzenia od zaprzyjaźnionych z nami rówieśników z Polski i Europy. Będziemy je regularnie umieszczać na tablicy w szatni.
      

    

    

   Dzień Pluszowego Misia

   25 listopada w przedszkolu święto miał pluszowy miś. W związku z tym we wszystkich grupach odbyły się misiowe zabawy. Dzieci śpiewały, tańczyły, brały udział w misiowych konkursach, a nawet zajadały misiowe smakołyki. W końcu pluszowy miś to jedna z ulubionych zabawek wszystkich przedszkolaków.  

    

    

   Dzień Praw Dziecka

   20 listopada obchodzimy Ogólnopolski, a nawet Międzynarodowy Dzień Praw dziecka, z tej okazji w każdej grupie pani  dyrektor przeprowadziła zajęcia. Przedszkolaki nazywały emocje, starały się je zaprezentować. Porównywały mimikę twarzy przy poszczególnych emocjach. Dowiedziały się że wszystkie emocje są dobre i potrzebne, ale czasami nasze czyny związane z emocjami są złe. Każdy ma prawo być zdenerwowany, ale nie można nas wtedy krzywdzić. Wysłuchując opowiadania o Humorku, dzieci nauczyły się 3 stopniowego zachowania w sytuacji krzywdzenia - odważne powiedzenie STOP NIEZGADZAM SIĘ, odejście, poinformowanie osoby zaufanej. Rozmawialiśmy także o dobrych i złych tajemnicach. Następnie dyskutowaliśmy o zakazie krzywdzenia dzieci - słownego i fizycznego. Przypomnieliśmy sobie, że od 2010 roku w Polsce obowiązuje zakaz bicia dzieci. Następnie omówiliśmy jakie dzieci mają prawa i gdzie są one zapisane. Bo cytując Korczaka "nie ma dzieci, są ludzie".

   Mamy nadzieję że będziecie Państwo utrwalać z dziećmi zasadę 3 kroków, by dziecko potrafiło obronić się przed krzywdzeniem. Pamiętajmy też że wszystkie emocje są ważne i potrzebne, dostosowujmy jednak nasze reakcje które robimy pod wpływem tych emocji. 
   Wszystkie zdjęcia z wydarzenia możecie Państwo zobaczyć w galerii, w albumie Dzień Praw Dziecka.

    

    

   Pasowanie c.d.

   Wracając do wczorajszego pasowania Króliczków chcemy podzielić się  z Państwem jeszcze jednym filmem z udziałem Sandry z najmłodszej grupy. Przypominam że całą relację możecie Państwo obejrzeć niżej, w wydarzeniu Pasowanie na przedszkolaka. A dla Sandrusi należą się wielkie brawa!

   Pasowanie na Przedszkolaka
   Cóż to był za dzień! "Króliczki" miały swój pierwszy wielki występ! Ponieważ to właśnie dziś 17.11 odbyło się ich Pasowanie!  Dzieci mówiły wiersze, śpiewały, tańczyły, a przede wszystkim, przepięknie wystąpiły. Drodzy rodzice możecie być dumni ze swoich pociech. "Króliczki" byliście rewelacyjni! Paniom Dorotkom serdecznie dziękuję za przygotowanie dzieci do występów. Bardzo serdecznie dziękujemy także rodzicom z grupy za zaangażowanie w organizację Pasowania.

   Drodzy rodzice i bliscy, wszystkie zdjęcia zostały zamieszczone w galerii, a poniżej możecie zobaczyć cały występ. Trwa on 16 minut więc przygotujcie sobie ciepłą herbatę czy kawę i obejrzyjcie film. Zapraszamy!

    

   Szkoła do hymnu

   We wtorek 10.11.2020 r. wszystkie przedszkolaki wzięły udział w akcji Szkoła do hymnu, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zadaniem dzieci było uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, nauka tej patriotycznej pieśni jest obowiązkiem każdego Polaka. Nasze dzielne Króliczki znają już jej pierwszą zwrotkę i refren, Kangurki i Słoneczka aż 3 zwrotki, a najstarsze Misie Kubusie 4. Wspólne śpiewanie hymnu przyczyniło się także do wielu rozmów nt. naszego kraju, zaszczepieniu w dzieciach patriotycznych uczuć, które w małych sercach już powoli kiełkują. To jak przebiegała uroczystość możecie Państwo zobaczyć na 8 minutowym filmiku. Naprawdę warto. Wszystkie zdjęcia dostępne są także w galerii. W tym miejscu chciałabym jeszcze raz serdecznie podziękować dzieciom za cudowne odśpiewanie hymnu, a wychowawczyniom za przygotowanie dzieci do tego wydarzenia. (MC)

    

    Dzień Postaci z Bajek

   5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci w naszym przedszkolu również obchodziły to święto. Najpierw obejrzały przedstawienie teatralne "Calineczka", a potem prezentację multimedialną podczas której aktywnie poznawały bohaterów z produkcji animowanych, jak również postaci znane z książek. Dzieci wspólnie zaśpiewały kilka piosenek ("Na wyspach Bergamutach", "Mam tę moc", "Czerwony Kapturek" oraz "Bal wszystkich Smerfów". Na koniec przedszkolaki wzięły udział w bajkowych konkursach, z którymi sobie świetnie poradziły.

    

      Dzień Drzewa

   „ Witamy wszystkich w pięknym lesie.
   Już nowinę echo niesie, że Dzień Drzewa dzisiaj mamy, więc świętować zaczynamy".
   Dnia 10.10.2020r. wszystkie dzieci były świadkami zasadzenia dwóch lip w ogrodzie przedszkolnym z okazji Dnia Drzewa.
   Przedszkolaki złożyły przyrzeczenie, że będą dbać o przyrodę.
   Na pamiątkę dzisiejszego dnia dzieci wykonywały prace plastyczne różnymi technikami pt.” Drzewo”.

    

   Czerwony Kapturek 
   W dniu 09.10.2020 wszystkie dzieci wzięły udział w przedstawieniu teatralnym pt. "Czerwony kapturek" nadawanym prosto z tyskiego Teatru Małego a prezentowane przez aktorów z Bajlandii z Warszawy. Od razu chcemy serdecznie podziękować pracownikom Teatru Małego w Tychach, za udostępnienie transmisję  na swoim kanale w serwisie YouTube.
   Nasze przedszkolaki czynnie włączyły się w przedstawienie, pomagały aktorom, odpowiadały na pytania. A o czym była bajka....
   "Kto nie zna opowieści o małej dziewczynce, która wędrując przez las do chorej babci spotyka na swojej drodze groźnego wilka? Chyba nie ma takiej osoby!
   CZERWONY KAPTUREK to klasyczna bajka w całkowicie nowej odsłonie – opowiedziana lekko, barwnie i z humorem.
   Dzięki pięknym kostiumom, radosnej muzyce i fantazyjnej leśnej scenografii, Dzieciom nie jest straszny nawet groźny acz uroczy Wilk!
   Szalona Babcia, rycerski Gajowy i opiekuńcza Mateczka przeprowadzą Najmłodszą Widownię przez pełną zabawnych zwrotów akcji bajkę."

   Ta niecodzienna wizyta w teatrze spodobała się przedszkolakom, i w obecnej trudnej dla wszystkich sytuacji będzie przez nas wykorzystywana. Już niedługo, kolejne przedstawienie :)
    

   Witamy Jesień

   „Pani jesień do nas przyszła i wesoło śpiewa nam, strój jej zdobią złote liście.
   Na bębenku dla niej gram.”

   Dnia 23 września odbyło się uroczyste powitanie jesieni.  W przedszkolnych rolach królowały kolory: pomarańczowy, żółty, brązowy, czerwony. Dzieci radośnie śpiewały piosenki o jesieni, tańczyły z kolorowymi chustkami i liśćmi.
   Po południu przedszkolaki wykonywały jesienne prace plastyczne.

    

    Dzień Przedszkolaka

   „Wszyscy swoje święto mają –skaczą , tańczą i śpiewają.”
   Przedszkolaki przykład dają…… i też swoje święto mają.

   Dnia 20 września z okazji Dnia Przedszkolaka w każdej grupie odbyły się tańce , hulanki, swawole… Nie zabrakło też sportowych konkurencji.
   Na pamiątkę tego radosnego wydarzenia dzieci „pozowały w fotobudce ” z wybranymi akcesoriami. Było bardzo wesoło.

  • brak danych
 • Galeria zdjęć

   brak danych